×

Jaką farbę do grzejników warto wybrać?

Jaką farbę do grzejników warto wybrać?


Malowanie grzejników nie wymaga specjalnych umiejętności, z powodzeniem możemy zająć się renowacją samodzielnie. Aby efekt końcowy był estetycznie zadowalający i trwały, należy jednak użyć odpowiednich materiałów. Prawidłowo przygotowana nawierzchnia oraz dobrze dobrana, wysokiej jakości farba do kaloryferów to gwarancja sukcesu. Jaka farba do grzejników będzie najlepsza i jaki kolor wybrać?

.

Po pierwsze – przygotuj nawierzchnię

Farba do grzejników, zwłaszcza tych starego typu – żeliwnych, nie będzie dobrze się trzymać, jeśli nie poprzedzimy malowania oczyszczeniem podłoża. Stara powłoka powinna zostać starannie usunięta, zwłaszcza jeśli popękała i odpryskuje. Możemy w tym celu wykorzystać szczotkę drucianą lub papier ścierny (jeżeli malujemy grzejnik metalowy, użyjmy papieru drobnoziarnistego) lub szlifierki z odpowiednią końcówką. Ważne jest również dokładne odkurzenie żeberek i wszystkich zagłębień z pozostałego po czyszczeniu pyłu i kurzu.

Następnym krokiem powinno być odtłuszczenie i umycie powierzchni oraz, po wyschnięciu, jej zagruntowanie – jeśli odsłoniliśmy metal pozwoli to uniknąć korodowania elementów. Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy nakładać farbę. Posłużmy się wałkiem gąbczastym lub o krótkim włosiu bądź pędzlem. Jeśli malujemy grzejnik żeliwny, zadanie ułatwi nam pędzel o wydłużonym trzonku.

.

Jaką farbę do grzejników wybrać?

.

Farba do grzejników w sprayu, popularna „srebrzanka”, przestała być jedynym rozwiązaniem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór farb do malowania kaloryferów, dostosowanych do rodzaju materiału, z jakich zostały wykonane.

Zależnie od potrzeb sięgnijmy po farbę do grzejników żeliwnych czy farbę do grzejników aluminiowych. Możemy też wykorzystać farbę uniwersalną, jeśli jej parametry odpowiadają zastosowaniu na gorących nawierzchniach. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie przyjaznych środowisku wyrobów akrylowych, które szybko schną i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Najważniejsze, by były to produkty odporne na działanie wysokich temperatur. W przeciwnym razie powłoka szybko się odbarwi i zniszczeje. Sprawdź farby do grzejników dostępne na https://polifarb.lodz.pl/pl/11823-farby-do-grzejnikow-co

Przed zakupem upewnijmy się, że produkt cechuje dobre krycie, wysoka przyczepność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli za kryterium wyboru farby przyjmiemy jedynie niezbyt wysoką cenę, może się okazać, że po zakończeniu sezonu grzewczego, kaloryfer będzie wymagał ponownego odnowienia. Pamiętajmy też, że niska jakość farby wiąże się zazwyczaj z koniecznością nałożenia kilku warstw, co obniża przewodnictwo cieplne kaloryfera.

.

Jakim kolorem farby pomalować kaloryfer?

.

Dobrze zastanówmy się, na jaki kolor farby do grzejnika warto postawić. Zasadniczo kaloryfer odświeżany jest rzadziej niż ściany, dlatego wiele osób decyduje się na odcienie uniwersalne. Farba do grzejników biała czy kremowa sprawi, że kaloryfer nie będzie zbytnio rzucał się w oczy.

Z drugiej strony urządzenie może stać się ciekawym akcentem podkreślającym nietuzinkowy charakter wnętrza. Farba do grzejnika czarna lub szara na tle jasnej ściany z pewnością nada pomieszczeniu nowoczesnego wyrazu. Doskonale prezentuje się również modny w ostatnim czasie antracyt.

Pamiętajmy, że malujemy tylko i wyłącznie zimny kaloryfer. Jeżeli musimy zrobić to w sezonie grzewczym, po aplikacji farby odczekajmy minimum dobę przed ponownym włączeniem urządzenia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.