Jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu?
Kostka brukowa to materiał niezwykle często wykorzystywany do aranżacji ogrodów.
Dzięki swojej różnorodności może doskonale wpasować się zarówno do nowoczesnych przestrzeni, jak i tradycyjnego otoczenia. Sprawdzi się jako elegancki podjazd do garażu, ścieżka wśród zieleni czy rzucający się w oczy taras. Jaką kostkę brukową wybrać, aby była trwała i dobrze prezentowała się na naszym przydomowym terenie?
Przede wszystkim warto poprosić o pomoc specjalistę-projektanta. To właśnie on nie tylko zaaranżuje roślinną część ogrodu, ale także zaplanuje, gdzie użyć kostkę brukową – czy na podjeździe, czy może na ogrodowych ścieżkach. Wybierze także najbardziej odpowiedni kolor kostki oraz jej fakturę. Postara się także o dopasowanie kostki do jej przeznaczenia – inna bowiem zostanie użyta tam, gdzie będziemy jedynie spacerować, inna tam, gdzie np. będzie przejeżdżał po niej samochód.
Najczęściej wykorzystywaną zasadą przy doborze kostki jest to, że na dużych przestrzeniach stosuje się kostki duże, natomiast na małych – te drobniejsze. Ponadto jeśli chcemy mieć w swoim ogrodzie np. krętą ścieżkę, wówczas także lepiej sprawdzi się mała kostka. Będzie wyglądać bardziej estetycznie, a co więcej wykonanie takiej ścieżki będzie łatwiejsze. Układanie kostki brukowej nie jest prostym zadaniem – wymaga precyzji i dużego doświadczenia, aby ostateczny rezultat mógł cieszyć oko i zachować odpowiedni kształt na długie lata.
Z kostek brukowych można także wykonywać różne kompozycje – wszystko dzięki dostępności wielu kolorów kostek. Ponadto sama kostka może mieć różny kształt, m.in. może być prostokątna, okrągła czy kwadratowa. Do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych kostek należą te w kolorze szarym czy brązowym, ale na rynku znaleźć można także kostki czarne, zielone, niebieskie czy białe. Wybór jest olbrzymi i każdy właściciel ogrodu znajdzie coś odpowiedniego do wykorzystania na własnej przestrzeni.
Ale brukarstwo to nie tylko układanie kostki brukowej – to także przygotowanie powierzchni pod nią. Tylko odpowiednio zrealizowana podbudowa pod kostkę zagwarantuje jej trwałość. Ponadto dobrze wykonana podbudowa sprawi, że kostka będzie ułożona równo i ochroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli podbudowa wykonana zostanie niepoprawnie, wówczas kostka może się zapadać, a ułożone z niej kształty stracą formę.
Opublikuj komentarz