×

Jaką kuwetę dla kota wybrać?

Jaką kuwetę dla kota wybrać?

kotWraz z pojawieniem się w domu małego kotka pojawiają się również obowiązki związane z wychowaniem oraz utrzymaniem go. Niezbędne stają się kolejne przybory, jak choćby kuweta dla kota. Zanim ją jednak wybierzemy musimy dowiedzieć się jakie modele są dostępne na rynku oraz który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla naszego kota.

Rodzaje kuwety dla kota

Na rynku znaleźć można obecnie otwarte oraz zamknięte kuwety. Otwarte są najbardziej tradycyjne. Zazwyczaj mają kształt prostokąta lub kwadratu. Ich wielkość oraz wysokość należy dobierać biorąc pod uwagę rozmiary oraz wiek kota. Kuwety zamknięte posiadają zadaszenie pełne lub półpełne. Są one bardzo praktyczne, ponieważ posiadają również małe drzwiczki. Dzięki nim, żwirek nie wysypuje się z kuwety i zachowujemy większą czystość. Kształtem przypominają one małe domki, a więc są także bardzo estetyczne. Ten rodzaj kuwety dla kota bardzo często wyposażony jest też w specjalny filtr, który zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Miłośnicy kotów mogą także zdecydować się na najnowszy model kuwety, czyli kuwetę samoczyszczącą. Jest to z pewnością najbardziej higieniczny i wygodny sposób na zachowanie w domu czystości. Ta kuweta dla kota wyposażona jest w specjalny czujnik ruchu, który kilka chwil po pobycie kota w kuwecie, uruchamia specjalne czyszczące grabki i wymiata nieczystości do pojemnika z filtrem zatrzymującym nieprzyjemne zapachy.

Umiejscowienie kuwety w domu

Koty uważane są za czyste i spokojne zwierzęta, dlatego też najlepiej ustawić kuwetę w ustronnym i dość intymnym miejscu w mieszkaniu. Kuweta dla kota może więc znaleźć swoje miejsce w łazience lub też w przedpokoju. Miska z jedzeniem, czy też posłanie kota nie powinny znajdować się w pobliżu kuwety.

Wymiary kuwety dla kota

Przy zakupie kuwety zawsze musimy brać pod uwagę wielkość orz wiek kota. Najbardziej tradycyjne wymiary to: 27×37 cm., 37x47cm. oraz 54x45cm. Największe kuwety mogą również służyć większej liczbie kotów. Mniejsze będą służyły małym kotkom, do nich można również wsypać mniejszą warstwę żwirku i tym samym są one bardziej ekonomiczne.

Dodatki do kuwety

Do każdego rodzaju kuwety dla kota można zakupić dodatkowe akcesoria. Wśród nich znajdują się specjalne filtry węglowe, które wykorzystuje się do kuwet zamkniętych. Zatrzymują one nieprzyjemne zapachy we wnętrzu kuwety. Natomiast w kuwetach otwartych można stosować neutralizatory zapachu. Mają one postać zapachowego proszku, który wysypuje się bezpośrednio na żwirek w kuwecie, pochłaniają one nieprzyjemne zapachy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.