×

Jaka niszczarka do biura?

Jaka niszczarka do biura?

niszczarkaCzy ktoś zastanawiał się, co grozi za wyrzucenie dokumentów zawierających dane osobowe do śmieci i gdy dostaną się w niepowołane ręce?

 

Art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych mówi, że „każdy kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych, udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Warto więc bardziej „drażliwe” dokumenty zniszczyć, by uniknąć odpowiedzialności jeśli dostały by się w niepowołane ręce. Pomocna okaże się niszczarka.

Niszczarki do dokumentów pozwalają na bezpieczne zniszczenie niepotrzebnych, ale poufnych danych firmowych, w tym zbiorów danych osobowych, które podlegają prawnej ochronie przez GIODO. Na rynku dostępne są obecnie małe, wygodne w użyciu urządzenia biurowe. W dużych firmach i korporacjach, w urzędach i instytucjach wszelkiego rodzaju, używanie niszczarek powinno być obowiązkowe – w takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzą się niszczarki profesjonalne, które prócz papieru będą w stanie zniszczyć płyty CD, czy też folie i laminowane dokumenty.

Dobór niszczarki zależy również od stopnia tajności dokumentów, które mają być niszczone. Na rynku dostępne są do wyboru dwa rodzaje niszczarek o różnych systemach cięcia: w paski lub w ścinki. Odpowiednio dobrany sprzęt biurowy ma ułatwiać pracę. Przy zakupie niszczarki warto zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry. Wybrana niszczarka powinna ciąć dokumenty na paski i ścinki o określonej przez przyjęte normy wielkości, warto zwrócić uwagę na wydajność, szerokość wejścia, pojemność kosza i poziom hałasu. Dodatkowe funkcje uzależnione są od rodzaju niszczarki. Mogą ciąć zszywki i spinacze biurowe, a niektóre modele wyposażone są w noże, które bez problemu poradzą sobie z płytami CD/DVD, kartami magnetycznymi, kredytowymi (niezastąpione w instytucjach bankowych, prawda?). W niszczarkach centralnych możliwe jest nawet pocięcie kartonów, pudeł czy plastikowych butelek.

Co jeszcze ułatwi pracę? Zapewne funkcje cofania papieru (np. gdy włożymy za duży plik papieru), czujniki zatrzymania czy wypełnienia kosza.
Niszczarka potrzebna jest wszędzie tam, gdzie wymagane jest niszczenie dokumentów. Ceny niszczarek uzależnione są od ich przeznaczenia, wielkości i innych parametrów i osiągają ceny od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak jest ich zbyt wiele, na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w niszczeniu dokumentacji z zachowaniem klauzuli poufności. Papierowe ścinki są ponownie przetwarzane, a to w dzisiejszych czasach, gdzie troska o środowisko naturalne ma coraz większe znaczenie, jest pożądane.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez hurtownię Solo Kolos dystrybutora artykułów i urządzeń biurowych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

1 comment

zuzia.gola

Czytałam parę opinii o niszczarkach i według mnie nawet jedne z tańszych, znanej (bądź mniej znanej) firmy jest w stanie „obsłużyć” małe biuro z powodzeniem. Takich niszczarek całkiem sporo w ofercie ma Solo-Kolos https://www.solokolos.pl/c1015,Sprzet-biurowy-Niszczarki-dokumentow , myślę, że spokojnie przy ich asortymencie można w podstawowy, niezbędny sprzęt wyposażyć biuro.

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.