×

Jaki beton architektoniczny wybrać?

Jaki beton architektoniczny wybrać?

Beton jest szeroko stosowanym materiałem, w którego skład wchodzi cement, woda, piasek. Zasługa wynalezienia betonu przypisywana jest mieszkańcom starożytnego Rzymu, którzy wytwarzali go z odpornego na wilgoć popiołu wulkanicznego, a otrzymany materiał nazywali sztucznym kamieniem. Dzisiaj trudno jest nam wyobrazić sobie wznoszenie wielu budowli bez zastosowania betonu. W toku ewolucji beton stał się nie tylko budulcem ale i materiałem dekoracyjnym i nosi nazwę betonu architektonicznego. To modny materiał, który stosuje się do aranżacji wnętrz, ale nie tylko. Jest także chętnie stosowanym materiałem dekoracyjnym i wykończeniowym używanym na zewnątrz.

Rodzaje betonu architektonicznego

Jednym z rodzajów betonu architektonicznego jest beton prefabrykowany. Na rynku jest on dostępny w formie gotowych płyt, które mają różną fakturę i wymiary. Płyty te dostępne są nie tylko w standardowym szarym kolorze, ale także w różnych odcieniach tej barwy. Płyty mogą mieć niemal biały kolor, ale mogą też być bardzo ciemne. Nie są czarne, ale antracytowe, czyli przypominają kolor węgla. Prefabrykowane płyty z betonu architektonicznego można używać jako okładziny ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz na posadzki. Płyty z betonu architektonicznego produkuje się stosując specjalną mieszaninę piasku, cementu i wody stosując metodę natryskową. Kolor płyt nie musi być szary, ani antracytowy, można do mieszanki dodać barwniki. Innym rodzajem betonu architektonicznego jest beton GFC. Występuje on również pod nazwą beton GFRC. Jest to beton zbrojony włóknami szklanymi. Jest on lżejszy niż tradycyjny beton architektoniczny, daje więc możliwość stworzenia bardzo dużych i skomplikowanych elementów.

Elementy, które mogą powstać z betonu architektonicznego

Niezbrojony beton architektoniczny służy między innymi do wytwarzania:
ścianek działowych;
okładzin ściennych i podłogowych;
blatów kuchennych i łazienkowych;
wanien i brodzików;
mebli;
obudowy kominków.
Z betonu architektonicznego z dodatkiem włókien szklanych można wykonać:
płyty elewacyjne. Mniejszy ciężar sprawia, że mogą one mieć skomplikowane kształty i duże rozmiary;
fontanny, ławki, donice, a więc elementy małej architektury ogrodowej;
panele akustyczne;
przeciwpowodziowe grodzie.

Zalety elementów z betonu architektonicznego

Są one przede wszystkim bardzo trwałe. Już na etapie produkcji betonowe elementy zabezpiecza się preparatami, które chronią je przed wilgocią. Elementy, które mają znaleźć się na zewnątrz zabezpiecza się także preparatami, które zwiększają ich mrozoodporność oraz preparatami, które ułatwiają usunięcie z ich zabrudzeń, na przykład ściany zniszczone przez grafficiarzy. Warto pamiętać, że betonowe okładziny ścienne i podłogowe możemy pomalować. Kiedy szary kolor przestanie nam się podobać możemy go łatwo zmienić na inny. Zaletą płytek używanych jako okładziny ścienne jest także bogata faktura. Do wyboru mamy nie tylko gładkie, ale także 3D, czyli strukturalne. W aranżacji wnętrz beton architektoniczny sprawdza się idealnie. Pasuje praktycznie do każdego wnętrza, jego szary lub antracytowy kolor doskonale komponuje się z wieloma innymi kolorami. Możemy go śmiało łączyć z intensywnymi lub przygaszonymi barwami. Stanowi doskonałe tło dla szklanych, drewnianych i metalowych drobiazgów. Sprawdza się nie tylko we wnętrzach typu loft, ale także w mieszkaniach o znacznie mniejszej kubaturze.

Beton bardzo śmiało wkracza do naszych wnętrz. To zasługa przede wszystkim betonu architektonicznego. Wygląda bardzo efektownie nie tylko w minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Inspiracje zaczerpnięte z ecochata.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.