×

Jakie deski wybrać na taras?

Jakie deski wybrać na taras?

deski-tarasowe
Deski tarasowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór tych najlepszych nie jest już tak oczywisty i łatwy jakby się mogło wydawać. Na jakie drewno się zdecydować? Lepsze jest krajowe czy może egzotyczne, a może zdecydować się na inne rozwiązanie jakim są deski kompozytowe?

Taras jest miejscem, na którym chętnie wypoczywamy. Pozwala nam odetchnąć po całym męczącym dniu. Dobrze jest żeby nie trzeba go było zbyt często czyścić, czy remontować. Powinien być estetyczny, trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Najlepiej aby posłużył nam długie lata.

Co nam oferuje rynek?

 • Klasyczne drewniane deski tarasowe

 • Deski kompozytowe- powstałe z połączenia trocin drewnianych i PCV.

Wybierając deski tarasowe drewniane należy mieć na uwadze twardość drewna, gdyż im twardsze ono będzie, tym nasz taras dłużej zachowa swój pierwotny wygląd, będzie bardziej odporny na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Duże znaczenie ma również oleistość desek. Tutaj polecane są gatunki egzotyczne, które są bardziej oleiste niż krajowe, przez co mniej chłoną wilgoć.

Polecane na deski tarasowe są następujące gatunki:

 • Modrzew europejski – drewno to odporne jest na warunki atmosferyczne. Atrakcyjna cena sprawia, że jest to popularny i chętnie wykorzystywany gatunek drewna, choć jest trochę mniej trwały od drewna egzotycznego.

 • Modrzew syberyjski- Ma naturalny wygląd, jest lepszej jakości od modrzewia europejskiego. Ma mniej sęków w czarnej otoczce. Gatunek ten jest twardy i wytrzymały. Na deskach z modrzewia syberyjskiego rzadziej pojawia siężywica.

 • Cumaru– Egzotyczne drewno które pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Ma kolory wpadające w głęboki brąz. Charakteryzuje się odpornością na brud, tłuszcz i wodę. Jest twarde i gęste, odporne na biodegradację.

 • Bangkirai – Chętnie używany gatunek drewna egzotycznego. Deski tarasowe z tego gatunku charakteryzują się pięknem kolorów od jasno- do ciemnobrązowego. Nie wymaga specjalnej konserwacji, jest odporne na czynniki atmosferyczne, grzyby i szkodniki.

 • Garapa – Drewno to ma zróżnicowane odcienie, jest ciężkie oraz twarde. Dzięki dużej zawartości krzemu jest twarde i trwałe, w dobrym stanie zachowuje się nawet przez 30 lat.

Oprócz klasyczny desek popularność zyskują również deski tarasowe kompozytowe, które stanowią połączenie trocin z drewna a także PCV. W takim tworzywie zawartość drewna wynosi 30-50%. Deski kompozytowe przypominają w dotyku drewno. Dzięki PCV są trwałe, nie blakną i są odporne na wilgoć. Sklepy oferują gotowe systemy tarasowe składające się legarów, desek, maskownic, a także łączników stalowych za pomocą których montuje się deski bez widocznych wkrętów.

Czy deski kompozytowe różnią cię od klasycznych?

Z pewnością deski kompozytowe są zawsze takie same, bez sęków, proste, jednolite. Ich układanie nie sprawia problemów. Gwoździe czy wkręty są skrzętnie ukryte. Są odporne na gnicie i szkodniki.

Jest wielu zwolenników desek kompozytowych, ale również te klasyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Jeśli nie mamy pewności, które z nich wybrać warto poszukać w Warszawie firmy Parkiety dla Ciebie, która w profesjonalny sposób potrafi doradzić i wybrać odpowiednie deski tarasowe.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.