×

Jakie jest zastosowanie okien aluminiowych w nowoczesnym budownictwie?

Jakie jest zastosowanie okien aluminiowych w nowoczesnym budownictwie?

Stolarka aluminiowa jest coraz częściej wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Nic jednak dziwnego – jest trwała i estetyczna, a to cechy, których dzisiaj poszukują architekci.

Okna aluminiowe świetnie sprawdzają się w domach pasywnych i wszędzie tam, gdzie stawia się na duże przeszklenia. Warto przeczytać, gdzie jeszcze można je zastosować.

.

Okna aluminiowe – rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie

Branża budowlana prężnie się rozwija. Jej kierunki wyznaczają takie aspekty jak innowacyjność, ekologia i energooszczędność. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że sam proces budowy jest bardzo przemyślany, ukierunkowany na cechy użytkowe i efektywność obiektów.

Od jakiegoś czasu widoczny jest duży udział szkła w nowoczesnej architekturze. Stąd zastosowanie okien aluminiowych. Ich profile charakteryzuje wyjątkowa plastyczność, więc mogą one przybierać różne formy, tak pożądane we współczesnym budownictwie.

Domy pasywne i okna aluminiowe – idelane połączenie

Jak już wspomniano, stolarka aluminiowa jest wprost idealna do dużych przeszkleń. Te z kolei widuje się w domach pasywnych. Dzięki wielkoformatowym szybom można najlepiej pozyskać światło. Okna aluminiowe gwarantują dużą termoizolacyjność, co sprawia, że wnętrza domów pasywnych są pełne ciepła. Dzięki oknom XXL minimalizuje się rolę ogrzewania, a to z kolei przekłada się na energooszczędność budynku. Montując okna, warto pamiętać, aby były usytuowane od strony południowej, gdyż to tam najintensywniej świeci słońce.

Gdzie jeszcze stosuje się stolarkę aluminiową?

Obecne koncepcje architektoniczne bardzo często wykorzystują element, jakim są okna aluminiowe. Znajdują one zastosowanie w nowoczesnych biurowcach, zwłaszcza jeśli ich właściciele stawiają na wyjątkowość budowli. Stolarka aluminiowa świetnie sprawdza się w galeriach handlowych, hotelach, budynkach użyteczności publicznej, urzędach, muzeach. Takie rozwiązania można zobaczyć w obiektach współczesnych, ale także i tych modernizowanych.

Czym wyróżniają się okna aluminiowe?

Okna aluminiowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zaliczyć można do nich bezpieczeństwo. Bardzo często w tego rodzaju stolarce stosuje się szkło antywłamaniowe (hartowane lub laminowane). W razie rozbicia szyby nie ma tu ryzyka skaleczenia – okna rozpryskują się na tysiące maleńkich kawałeczków, które nie powodują zranień. Stolarka aluminiowa jest również bardzo estetyczna – sprawdza się w nowoczesnych budynkach, pełnych przeszkleń. Zyskują one elegancki, a nawet wręcz luksusowy charakter. Okna aluminiowe są także wygodne i komfortowe – dzięki zastosowaniu otwieracza z poziomu podłogi lub siłownika można bez wysiłku otworzyć nawet bardzo duże przeszklenia.

Stolarka aluminiowa jest bardzo funkcjonalna, gdyż można spotkać okna uchylne, rozwierano – uchylne lub rozwierane. Kolejną jej zaletą jest wytrzymałość. Okna mają ręczną regulację docisku skrzydła do ościeżnicy i mikrorozszczelnienie, przez co zabezpieczają dom przed nadmiernym zawilgoceniem. Profile aluminiowe dopasowują się do różnych otworów, dzięki czemu można tworzyć nietypowe przeszklenia.

Warto wspomnieć, że aluminium jest materiałem bardzo trwałym i potrafi wytrzymać lata. Jedynym jego minusem może być cena – jest to materiał droższy od drewna czy PCV, choć tak samo energooszczędny.

Pisząc o zaletach stolarki aluminiowej, nie sposób nie wspomnieć o korzyściach wynikających z posiadania dużych przeszkleń. Wielkoformatowe szyby wpuszczają więcej naturalnego światła, przez co wnętrza są jaśniejsze, cieplejsze i optycznie większe. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu. Przeszklenia ułatwiają także kontakt z naturą (piękny widok za oknem). Oczywiście mają niezaprzeczalne walory estetyczne i podnoszą prestiż budynku.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.