×

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?


Aranżacja kuchni zawsze jest swego rodzaju wyzwaniem. Nie zawsze jednak musi być trudna. Podczas jej urządzania warto zwrócić uwagę na oświetlenie oraz dodatki. Lampa do kuchni powinna być dopasowana do potrzeb użytkowników.

Oświetlenie powinno być również funkcjonalne i sprawiać, że potencjał całej przestrzeni zostanie w pełni wykorzystany. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji kuchni? Jakie oświetlenie wybrać? Podpowiadamy.

.

Oświetlenie ogólne – centralny punkt każdej kuchni

Oświetlenie ogólne wpływa na funkcjonalność wnętrza. Gdy w kuchni zamontujemy źle dobrane lampy, wykonywanie jakiejkolwiek czynności będzie utrudnione. Przy zbyt słabym oświetleniu trudno jest gotować, sprzątać czy przygotowywać posiłki.

Warto, by oświetlenie kuchni składało się z oświetlenie ogólnego i oświetlenia dodatkowego. Lampy w kuchni powinny być tak umiejscowione, by dawać komfortowe oświetlenie dla przestrzeni roboczej. Wówczas przygotowywanie posiłków oraz gotowanie staną się przyjemnością. Warto wiedzieć, że komfortowe światło powinno charakteryzować się szerokim kątem świecenia oraz dawać właściwie rozproszone światło. Wąski kąt powoduje, że kuchnia nie będzie właściwie oświetlona. Wówczas na podłodze oraz na ścianach będą widoczne plamy światła. Tego rodzaju lampy nadają się do oświetlenia, które ma akcentować detale lub niektóre elementy architektoniczne. Do kuchni najlepiej jest więc wybierać lampy ledowe z mlecznymi przesłonami, które mają za zadanie właściwie rozpraszać światło. Jeśli zaś wybieramy oprawy lub reflektory to warto wybrać do nich żarówki z szerokim kątem świecenia, by mogły one oświetlić jak największą powierzchnię.

Lampy odporne na zabrudzenia

W kuchni najlepiej sprawdzą się lampy, które powinny być odporne na zabrudzenia. Przy doborze oświetleni warto więc zwracać uwagę na materiały, z których zostały wykonane lampy. Powinny być one przede wszystkim odporne na zabrudzenia oraz łatwe do utrzymania w czystości. W kuchni najlepiej sprawdzą się lampy o zwartych bryłach oraz szczelnej oprawie, które wykończone są materiałami możliwymi do czyszczenia, takie jak szkło, metal czy tworzywo. W kuchni unikajmy lamp z kloszami z papieru czy tkanin, które mogą okazać się trudne do czyszczenia oraz czasami również – niebezpieczne.

Planując oświetlenie kuchni pamiętajmy o tym, że oświetlenie gra bardzo dużą rolę. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z kuchnią o małych rozmiarach, warto zwrócić uwagę na lampy, jakie zostaną w niej zamontowane. Właściwie dobrane lampy będą nie tylko dodawać kuchni funkcjonalności, ale również stanowić pewnego rodzaju dekorację.

Istotne jest również oświetlenie korytarza. W kuchni sprawdzą się jednak reflektory sufitowe i lampy wiszące. Pamiętajmy, że złe oświetlenie może sprawiać, że kuchnia stanie się niefunkcjonalna, a gotowanie w niej stanie się trudne, a czasem wręcz nieprzyjemne.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter