×

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Osobom, które zastanawiają się jakie oświetlenie do domu wybrać coraz częściej poleca się te typu LED. Mimo, że to jedno z nowszych rozwiązań, to jest coraz częściej stosowane i to nie tylko w obiektach biurowych czy handlowych.

Oświetlenie LEDowe nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność. Początkowo można było je skojarzyć najczęściej z czerwonymi diodami w sprzęcie elektronicznym. Lata dziewięćdziesiąte to dopiero początek żarówek ze światłem białym. Od tego czasu zostały być wykorzystywane również do oświetlenia pomieszczeń.

Rozróżniamy diody o barwie ciepłej, neutralnej oraz zimnej. Diody o barwie zimnej są najczęściej stosowane w pomieszczeniach biurowych oraz przemysłowych. Barwy neutralna oraz ciepła występują w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie większość pragnie odpocząć i stworzyć przytulne wnętrze.

Co daje przewagę diodom LED nad zwykłymi żarówkami? Są przede wszystkim bardziej wydajne. Aktualnie dioda o mocy 3 W może być odpowiednikiem żarówki o mocy 20 W.

Oświetlenie LED ma także dłuższą żywotność, która wynosi nawet 100 tysięcy godzin. Dają znać o kresie swojej wytrzymałości poprzez słabsze świecenie. Nie wypalają się nagle. Sątakże bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz wstrząsy. Sprawność diody LED jest większa nawet o 10 %.

Za ich wadę można uznać wrażliwość na wysokie temperatury, które skracają ich czas życia.

Powodują też spadek ich jasności świecenia. Wybranie oświetlenia w technologii LED owocuje na przestrzeni czasu. Na pierwszy rzut oka dostrzegalne będą mniejsze rachunki za prąd. Diody są droższe od tradycyjnych żarówek, jednak koszt ich zakupu szybko się zwraca. Ich światło jest przyjazne dla oczu, dlatego dąży się do coraz częstszego stosowania ich także w pomieszczeniach mieszkalnych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.