×

Jakie są meble skandynawskie?

Jakie są meble skandynawskie?

Każdego roku wiele milionów osób na świecie dokonuje zupełnej rewolucji w swoich mieszkaniach, zmieniając dosłownie wszystko. Wprowadzenie zupełnie nowego stylu do wnętrza nie jest problemem, o ile wie się, jak to zrobić. Meble skandynawskie stają się dla przykładu coraz popularniejsze, głównie dzięki znanej sieci mebli, która otwiera kolejne sklepy w Polsce. Jak jednak powinny wyglądać prawdziwe meble skandynawskie? Jak nie popełnić gafy przy ich wybieraniu?

meble-skandynawskie2Przede wszystkim należy pamiętać, że stylistyka mebli skandynawskich pojawiła się stosunkowo niedawno w świecie wnętrzarskim. Z tego powodu wiele firm w regionach innych niż skandynawskie nie do końca wie, jak tworzyć meble w tym stylu. Wydawać by się mogło, że podstawową sprawą jest używanie samych jasnych, pastelowych kolorów; tymczasem w wielu odmianach tego stylu królują kontrasty. Używać można nie tylko granatów, ale również ciemnych fioletów czy czerni – oczywiście, przy odpowiednio dużych i jasnych wnętrzach. Meble skandynawskie powinny bowiem przede wszystkim tworzyć wrażenie wnętrza jasnego, przytulnego i otaczającego domowników spokojem.

W zasadzie materiał wykonania mebli skandynawskich jest bardzo zróżnicowany. Zdarzają się tutaj elementy z materiałów pochodzących z recyklingu, ponieważ Skandynawowie cenią sobie ekologiczny styl życia. Jednocześnie, wiele elementów wykorzystuje naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Ozdoby, jeśli się pojawiają, mają nawet w sobie zalążek życia – np. używa się głównie żywych kwiatów. Dla ozdobienia frontów często stosuje się szkło albo ażurowe wykończenia płyt.

Meble skandynawskie przede wszystkim mają wyróżniać się funkcjonalnością. Oznacza to, że ich doskonały wygląd powinien być połączony z funkcją praktyczną, która pozwala na prowadzenie aktywnego życia rodzinnego. Stąd mebli we wnętrzach skandynawskich nigdy nie jest zbyt wiele – często natomiast są one dość spore, pozwalające na korzystanie z nich większej ilości osób. Tak jest np. ze stołami czy kanapami, zwykle narożnymi.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

1 comment

pro city

Skandynawskie powoli zaczyna przemijać.

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.