×

Jakie wymagania powinno spełniać światło zewnętrzne?

Jakie wymagania powinno spełniać światło zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne w domu dodaje mu uroku, pozwala na podkreślenie elementów architektonicznych budynku, a przy tym ma przeznaczenie praktyczne. Jakie wymagania powinno spełniać?

Typy lamp zewnętrznych

Gustowne latarenki wiszące w postaci kinkietów na elewacji czy też lampy stojące rozświetlające drogę w ogrodzie przydomowym? To nie jedyne typy lamp zewnętrznych, na jakie możemy się zdecydować. Do oświetlenia przestrzeni na naszej posesji przed czy za domem możemy wykorzystać różnego rodzaju reflektory, kinkiety, takie jak lampy Philips z https://centrumswiatla.pl/, lampy stojące słupkowe, lampy wiszące, opaski LED-owe, oprawy wpuszczane w podłoże czy oprawy najazdowe. Każdy ze wspominanych rodzajów oświetlenia zewnętrznego ma nieco inne zastosowanie. Reflektory mają dawać dużo światła. Dobrze jest umieścić je na przykład nad garażem czy wejściem głównym i zamontować czujnik ruchu, który będzie włączał oświetlenie przy wykrycia, że coś się porusza.

Lampy słupkowe umieszcza się przy chodnikach i ścieżkach, a kinkiety najlepiej sprawdzają się przy furtce i na elewacji domu lub altany. Do podświetlania tarasów i podjazdów świetnie nadają się oprawy najazdowe.

Norma IP44

Lampy przeznaczone na zewnątrz powinny spełniać wymagania dotyczące szczelności. Określa je norma IP. To skrót od Index of Protection, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego – współczynnik ochrony. IP składa się zawsze z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza ochronę przed ciałami stałymi, z kolei druga odpowiada za ochronę przed cieczami. Na przykład IP11 oznacza, że oświetlenie ma ochronę przed obiektami stałymi większymi niż 50 mm i przed pionowo spadającą wodą. Natomiast oprawy i lampy zewnętrzne powinny spełniać normę IP44. Oznacza ona ochronę przed obiektami większymi niż 1 mm oraz ochronę przed wodą bryzgającą ze wszystkich stron. Lampie nie zaszkodzi wówczas woda spadająca pionowo lub pod pewnym kątem. Nie wytrzyma jednak bardzo silnej ulewy.

Oświetlenie oznaczone IP44 zalicza się do kategorii produktów o podwyższonej klasie ochrony, przeznaczonych do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, np. pod daszkiem na tarasie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.