×

Kiedy i czy w ogóle warto malować drewno?

Kiedy i czy w ogóle warto malować drewno?

Drewno to jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych przez człowieka od początków ludzkiej cywilizacji. Jest to materiał stosunkowo trwały, prosty w obróbce i ze względu na swoje naturalne pochodzenie, bardzo przyjazny w odbiorze. Ten ostatni element wciąż w znacznym stopniu decyduje o popularności mebli drewnianych, zwłaszcza mebli ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że naturalne drewno wystawione na bezpośrednie działanie zmiennych warunków atmosferycznych, szybko traci na atrakcyjności. Dlatego współcześnie do zabezpieczenia i dekorowania przedmiotów wykonanych z naturalnego drewna, stosuje się różnego rodzaju impregnaty i lakierobejce np. produkty marki Sadolin.

small-wooden-house-906912_1280Wpływ światła słonecznego, wilgoci w postaci rosy lub odpadów deszczu, a także działanie naturalnych organizmów żywych tj. owady, grzyby, mchy i porosty może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia, a ostatecznie do zniszczenia każdego drewnianego przedmiotu. W tym sensie stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych wydaje się być działaniem nieodzownym i koniecznym. Drewno i wykonane z niego przedmioty warto malować także po to, aby nadać mu atrakcyjny, pożądany przez nas wygląd zewnętrzny (przy zastosowaniu lakierobejcy Sadolin możemy nadać drewnu w zasadzie dowolny kolor), by ukryć pewne jego niedoskonałości, wygładzić jego powierzchnię, a także utwardzić jego wewnętrzną strukturę. Do celów dekoracyjnych powszechnie stosuje się różnego rodzaju lakierobejce, natomiast do wzmocnienia struktury drewna i podkreślenia jego naturalnej barwy, zwykle używa się specjalistycznych impregnatów. Mogą być to ochronno-dekoracyjne impregnaty wspomnianej już wcześniej marki Sadolin lub dowolnie inne środki ochronne, które wynikną w głąb struktury drewna, zabezpieczając je w ten sposób przed niekorzystnym wpływem wilgoci i odbarwiającym działaniem słońca. Tego typu środki to przede wszystkim różnego rodzaju oleje, które penetrują drewno, tworząc na jego powierzchni delikatną warstwę ochronną.

Drewno i drewniane przedmioty warto malować zawsze wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Meble zabezpieczane są w ten sposób już na etapie produkcji. Drewniane elementy konstrukcyjne lub meble już częściowo zniszczone musimy zabezpieczać lub odnawiać na własną rękę. Malowanie drewnianych elementów i całych mebli nie jest szczególnie skomplikowane, zwłaszcza gdy korzystamy z odpowiednio dobranej wersji Sadolinu. Kłopotliwe może być jednak samo przygotowanie powierzchni drewna do malowania, dlatego gdy brakuje nam czasu, taką renowację warto zlecić specjaliście.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.