×

Kratki wentylacyjne w mieszkaniach

Kratki wentylacyjne w mieszkaniach

laziennkaNa co dzień niewidoczne. Raczej nie zwracamy na nie uwagi i staramy się je ukryć. Mimo tego są niezbędne w każdym domu – odpowiadają za odprowadzanie nagrzanego i zanieczyszczonego powietrza. Mowa oczywiście o kratkach wentylacyjnych.

Kratki wentylacyjne w mieszkaniach najczęściej pojawiają się w pomieszczeniach bez okien, czyli łazienkach toaletach, a także w kuchniach, garderobach, spiżarniach, komórkach i w innych pomieszczeniach gospodarczych. Zasłanianie ich przeróżnymi tkaninami czy zastawianie meblami jest błędem, ponieważ ciągła wentylacja, dopływ świeżego powietrza i odprowadzanie zanieczyszczonego jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia, a nawet zdrowia. W przeciwnym razie możemy przypłacić alergią, a także różnorodnymi dolegliwościami związanymi z gardłem, nosem i oczami.

Kratki wentylacyjne pomagają również odprowadzać wilgoć z pomieszczeń, dlatego są niezbędne w łazienkach i toaletach. Zasłonięcie kratek może sprzyjać rozwojowi różnych bakterii, pleśni i grzybów, a co za tym idzie – niszczeniu ścian, ich pękania i odpadania farby.

Może się zdarzyć, że w niektórych pomieszczeniach kratka wentylacyjna to za mało – wówczas dla zdrowia i bezpieczeństwa powinniśmy zamontować dodatkowy wentylator tuż przy kratce lub też na dachu budynku, przy ujściu wentylacji. Najpierw należy sprawdzić czy kratka nie jest zasłonięta przez żaden mebel czy tkaninę i czy wentylacja jest drożna. Warto też od czasu do czasu, sezonowo zdjąć kratki i wyczyścić je z kurzu. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas takich prac, zwłaszcza jeśli kratki znajdują się bardzo wysoko. Sięgnięcie wysoko ułatwi dobra, stabilna drabina aluminiowa.

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, w tym bardzo bogato zdobionych. Taka kratka z powodzeniem może być eksponowana nawet w bardzo eleganckim salonie. Szukając kratki odpowiedniej do naszego mieszkania możemy wybrać takie w geometryczne wzory, minimalistyczne, nowoczesne, a także w stylu barokowym lub z myśliwskimi zdobieniami, słowem – do wyboru, do koloru!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.