Materac twardy czy miękki?
Wybór twardości materaca to nie lada wyzwanie. Wiele osób lubi spać na miękkich materacach, w których wręcz się zapadamy, część jednak preferuje twarde materace. Jaki jest prawidłowy wybór.
Wybór twardości materaca to nie lada wyzwanie. Wiele osób lubi spać na miękkich materacach, w których wręcz się zapadamy, część jednak preferuje twarde materace. Jaki jest prawidłowy wybór.
Materac twardy: wady i zalety
Materace twarde oraz miękkie mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed dokonaniem zakupu. Materac twardy, a zwłaszcza zbyt twardy, ma tendencję do nieprawidłowego podpierania naszego ciała jedynie w kilku miejscach, w których bezpośrednio styka się on z powierzchnia ciała. W konsekwencji naczynia krwionośne są mocno uciskane, a przepływ krwi jest znacznie utrudniony, co może powodować uczucie odrętwienia stóp i palców, a także barków i ramion. Warto pamiętać, że twardy materac może nie być odpowiedni dla osób starszych oraz chorujących na dolegliwości układu krążenia. W dłuższej perspektywie czasowej spanie na zbyt twardym materacu może powodować problemy z kręgosłupem, a nawet jego trwałe skrzywienia.
Materac miękki: wady i zalety
Materac zbyt miękki również nie jest najlepszą opcją dla naszego kręgosłupa. Podczas spania na zbyt miękkim materacu kręgosłup wygina się w łuk, ponieważ brakuje mu prawidłowego podparcia, co może powodować dolegliwości bólowe po wstaniu z łóżka. Warto pamiętać, że w przypadku zbyt miękkiego materaca przestrzenie pomiędzy dyskami kręgosłupa są ściśnięte, w związku z czym nie dostają się do nich żadne płyny, niezbędne do regeneracji kręgosłupa obciążonego podczas codziennych czynności. W konsekwencji czego po nocnym wypoczynku budzimy się nie wyspani, a nasze ciało nie jest zrelaksowane.
Jak wybrać idealny materac?
Wiemy już, że ani materac za twardy, ani za miękki nie spełni odpowiednio swojej roli. Po czym zatem poznać idealny materac dla naszego ciała? Przede wszystkim zapewnia on jak najlepsze odciążenie kręgosłupa, zapewniając mu możliwość odpoczynku i regeneracji każdej nocy. Śpiąc n materacu o dobrze dobranej twardości nasz kręgosłup ma możliwość przybrania naturalnej dla niego pozycji, która podczas leżenia na plecach przypomina literę S. Z kolei gdy leżymy na boku, nasz kręgosłup powinien być ułożony w pozycji zbliżonej do linii prostej: nie powinien się zapadać. Tylko jeżeli nasz kręgosłup jest odpowiednio podparty przez materac o odpowiedniej twardości możliwa jest poprawna regeneracja: przestrzenie pomiędzy poszczególnymi dyskami napełniają się płynem, dzięki czemu rano budzimy się bez bólu pleców, zrelaksowani i w pełni wypoczęci.
Opublikuj komentarz