×

Meble do salonu – jak wybrać?

Meble do salonu – jak wybrać?

Poprzez urządzanie własnego domu odzwierciedla się w pewnym stopniu swoją duszę. Poprzez dobór wszelkich mebli właściciel pokazuje swój charakter, upodobania i styl.

Na początku należy zastanowić się, w jakim stylu ma być zaaranżowane dane mieszkanie. Osoby bardziej konserwatywne mogą wybrać meble stylizowane na stare modele. Natomiast ludzie o bardziej zdystansowanym podejściu do życia wybierają styl nowoczesny. Wnętrze domu potrafi powiedzieć bardzo wiele o człowieku!

Klasyka zawsze w modzie

Zaletą tego typu wnętrz jest przede wszystkim ich nieprzemijalne piękno. Przytulnie zaprojektowane wnętrze daje ogromne ciepło przebywając w danym pomieszczeniu. Ten efekt daje przede wszystkim struktura drewna. Ten materiał daje niebywałe pole do popisu. W meblach zrobionych z drewna można tworzyć różnorakie ozdobniki:

– dowolnie rzeźbić i stylizować fronty mebli,

– stosować zaokrąglenia i ostre kanty na zakończeniach mebli,

– dodawać stylizowane uchwyty do mebli.

Nowoczesny salon

Coraz bardziej modny styl urządzania wnętrz. Można pokusić się o stwierdzenie, iż dominuje w aktualnych trendach architektonicznych. Wnętrza tego typu nie muszą się jednak cechować surowością. Meble wykonane w stylu nowoczesnym pozbawione są najczęściej zbędnych ozdobników i stronią od przepychu. Jest to bardzo oszczędna forma wyrazu, która charakteryzuje się bryłowatymi kształtami. Często stosuje się lakierowane fronty, które idealnie odbijają światło.

W kolorystyce także dominują dosyć zimne barwy. Są to przede wszystkim odcienie bieli, szarości lub czerni. Czasem pojawiają się czerwienie, jednak nie jest to dobry kolor do wyboru mebli w salonie.

Meblościanki

Jeżeli nie jest się typem osoby, która oddzielnie kupuje każdą rzecz i sama chce w żmudnym procesie urządzać swoją przestrzeń warto właśnie zdecydować się na meblościankę. Zazwyczaj składają się z kilku części:

– szafki pod telewizor,

– wiszącej półki,

– wolnostojącej szafki ze szklaną wstawką bądź pustą przestrzenią.

Ilość elementów każdego zestawu zależy oczywiście od producenta mebli lub salonu, który je wykonuje. Wybór takiego rozwiązania jest na pewno wygodny. Jednak nie można już modernizować żadnej z części, a tym bardzie dokupić czegoś więcej. Meble systemowe możemy jednak ustawiać wedle własnego uznania. Jeżeli ma się zaprzyjaźniony sklep, możliwe jest czasem zamówienie także innych elementów pasujących do zestawu, jeżeli dana firma produkcyjna się tym zajmuje. Dla mniejszych mieszkań, które nie mają dużo miejsca na meble 3 lub 4 szafki w zestawie będą idealnym rozwiązaniem.

Sofy i narożniki

Kanapa jest elementem nie zbędnym w każdym salonie. To, jak ją wkomponujemy w przestrzeń zależy głównie od metrażu danego mieszkania, budżetu właścicieli, ale przede wszystkim od własnego gustu. Narożniki sprawdzą się na pewno w dużych mieszkaniach, gdzie salony bywają naprawdę pokaźnych rozmiarów. Wybrać ten właściwy nie jest jednak tak łatwo. Wiele osób skłania się w stronę mebli skórzanych, pokrytych ekologicznym tworzywem. Należy jednak pamiętać, że tego typu tkaniny często pękają i z ich czyszczeniem również mogą występować problemy. Ten rodzaj warto wybrać wtedy, jeżeli gości przyjmuje się sporadycznie. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z konsekwencjami. Można jednak temu zapobiec stosując odpowiednia pielęgnację i zabezpieczenia, wymaga to jednak czasu. Bardziej uniwersalny będzie standardowy materiał, który jest łatwy w czyszczeniu i lepszy w użytkowaniu.

Sofa z kolei jest rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń, lecz w dużych salonach także znajdzie swoje miejsce. Jeżeli w domu nie znajdują się pomieszczenia, w których mogą spać goście, warto wybrać wersję rozkładaną. Zajmie mniejszą część pomieszczenia w porównaniu do dużego narożnika. Jeżeli chodzi o materiał, z którego jest wykonana, reguły są podobne jak w przypadku poprzedniego mebla. Także ceny są dużo mniejsze niż narożniki.

Komody do salonu

To rodzaj mebli bardzo zakorzeniony w tradycyjnym wystroju wnętrza. Kto w dzisiejszych czasach wyobraża sobie salon bez tego mebla? W zależności od jej przeznaczenia, można wybrać prześwitujące szklane fronty lub takie, które będą przeznaczone na komplet serwisu obiadowego. W ich projektach również panuje całkowita dowolność. W sklepach bez problemu można dostać właściwą komodę do wnętrza w stylu nowoczesnym czy bardziej starym. Jeżeli ma służyć do przechowywanie rzeczy, to lepiej wybrać większy model. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie zajmowała połowy pokoju, dlatego pomyśleć trzeba głównie o metrażu pomieszczenia.

W doborze mebli wszystkich poszukiwaczy ograniczają zazwyczaj sprawy finansowe. Na pierwszym miejscu należy jednak uwzględniać metraż, który często ogranicza wodzę fantazji klienta, a także jego budżet. Aby nie popełnić żadnych błędów warto zatrudnić profesjonalnego architekta, bądź zlecić zaprojektowanie danej przestrzeni sklepowi – o ile świadczy takie usługi.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.