×

Meble kolonialne to nie tylko meble z Indii

Meble kolonialne to nie tylko meble z Indii

Wystrój wnętrza w stylu kolonialnym to reminiscencja odległych czasów, w których Europejczycy podbijali nieznane jeszcze lądy Azji i Afryki. Największą rolę w powstaniu tego stylu w meblarstwie przypisuje się Anglikom, którzy próbowali adaptować brytyjskie trendy do warunków kolonizowanych krajów, skutkiem czego było przemieszanie wpływów wiktoriańskich z lokalną egzotyką.

Współcześnie styl kolonialny kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi meblami z Indii – zauważa nasz rozmówca z firmy Meble Ramadan. Jednak mówiąc o kolonializmie w meblarstwie nie możemy ograniczać się ani do Brytyjczyków, jako inicjatorów z Zachodu, ani do Indii, jako jedynego miejsca, gdzie były i są one produkowane.

W kolonialnym tyglu

XVIII i XIX wiek to czas dynamicznych podbojów, na które wyruszali również Holendrzy, Francuzi, Portugalczycy czy Hiszpanie. Europejskie mocarstwa walczyły nie tylko o dominację w krajach azjatyckich, pamiętajmy również okresie tzw. wyścigu o Afrykę.

To przemieszanie wielu kultur znalazło odbicie w stylu kolonialnym, czyniąc go niezwykle bogatym i różnorodnym. I chociaż okoliczności jego powstania nie należą do najszczęśliwszych, efekty estetycznych i znaczenia kulturowego nie sposób przecenić.

Meble kolonialne – tylko z egzotycznego drewna

Meble kolonialne z łatwością rozpoznasz już na pierwszy rzut oka. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest naturalny materiał, który już swoim wyglądem zdradza egzotyczne pochodzenie. Sprzęty kolonialne wykonuje się z twardych, ciężkich i zwykle bardzo ciemnych gatunków drewna, których nie spotkamy w naszej szerokości geograficznej.

Do najpopularniejszych gatunków drewna w meblarstwie kolonialnym zalicza się pochodzący z występującego na terenie niemal całej Azji teaku, palisander pozyskiwany zarówno w Indiach, jak i Brazylii, czy afrykański mahoń, który dla celów meblarstwa pochodzi głównie z Kambodży. Gatunkiem typowym dla samych Indii jest odmiana akacji, nazywana właśnie indyjską.

Styl kolonialny w meblarstwie to zachodnia funkcjonalność wzbogacona orientalną ornamentyką, wpływami sztuki afrykańskiej i trwałości typowej dla egzotycznych surowców.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.