×

Mieszkanie w stylu południowym

Mieszkanie w stylu południowym

haciendaSłoneczne kraje wykształciły swój własny, niepowtarzalny styl urządzania wnętrz. Wystarczy jedno spojrzenie, aby przekonać się z jaką narodowością mamy do czynienia. Południowe mieszkania są przede wszystkim przystosowane do tamtejszego klimatu, który jest znacznie cieplejszy od naszego. Śródziemnomorskie wnętrza mają w sobie coś ciekawego, oryginalnego i pociągającego – może warto pokusić się o urządzenie mieszkania w takim właśnie stylu.

Aranżacje śródziemnomorskie przywodzą na myśl morska bryzę, plażę i słońce, dlatego pełne są żywych i radosnych kolorów. Nauka hiszpańskiego stylu powinna rozpocząć się przede wszystkim od zrozumienia samej natury mieszkańców tego kraju. To ludzie pełni namiętności, rodzinni, ale też przywiązani do powolnego stylu życia, czyli tzw. slowlife. Hiszpanie lubią być blisko natury, dlatego ich wnętrza są pełne turkusu, żółtego, czerwonego, zieleni, wrzosu. Meble kompletowane są równie żywiołowo, przeważają jednak te wykonane z litego drewna. Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest brak ograniczeń. Miejscem wypoczynku staje się niemal każde pomieszczenie, bez względu na to czy jest to wydzielony salon, kuchnia, jadalnia, czy taras. Strefa relaksu wdziera się wszędzie. Znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne hamaki (obowiązkowo kolorowe, wręcz pstrokate), które z powodzeniem możemy zaadaptować również we własnym mieszkaniu. Wygodne, a przy tym bardzo stylowe rozwiązanie. Nauka hiszpańskiego wnętrzarstwa to także zrozumienie surowców, które najczęściej pojawiają się w południowych domach – połączenia drewna i naturalnego kamienia. Hiszpanie uwielbiają kamień, chętnie wykorzystują go do ozdabiania ogrodów, malują, wprowadzają kamienne dekoracje (np. w postaci dzbanów i wazonów). Niektórzy uważają, że styl hiszpański to po prostu kilka dodatków nawiązujących do południowej kultury. Tymczasem jest to kompilacja kolorów, struktur i materiałów, które wzajemnie współgrają, a czasem się gryzą – zupełnie jak południowe charaktery.

Drugim ciekawym stylem śródziemnomorskim jest włoski. Słoneczna Italia wykształciła jednak inne trendy wnętrzarskie. Włoskie pomieszczenia przepełnione są elegancją, ale bez zbytniej przesady i w dobrym guście. To eleganckie, rzeźbione meble, świetne wzornictwo, które podziwia cały świat. Tutaj liczy się harmonia, równowaga, kolory mają do siebie pasować i wzajemnie uzupełniać. Nie ma tu miejsca na nadmiar przedmiotów, jest za to przyzwolenie na piękne tkaniny, niebanalne lampy, rzeźby, grafiki na ścianach, dekoracje w postaci oryginalnych wazonów. Najbardziej pasują kolory ziemi, brązy, beże, turkus, błękity.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.