×

Najczęściej popełniane błędy przy montażu okien, drzwi, rolet okiennych i bram garażowych

Najczęściej popełniane błędy przy montażu okien, drzwi, rolet okiennych i bram garażowych

oknaBłędy budowlane są najczęstszą przyczyną konieczności późniejszych remontów. Warto jedna zwrócić uwagę na to, że błędy popełniamy nie tylko podczas samych prac budowlanych, ale także na etapie wykończeń budynków.

Dotyczy to również montażu stolarki okiennej i drzwiowej, zakładania rolet okiennych czy bram garażowych. Warto więc przeanalizować najczęściej popełniane błędy by unikać ich popełniania. Niewłaściwie zamontowane rolety zewnętrzne czy bramy garażowe nie będą bowiem funkcjonalne.

Stolarka okienna – liczą się właściwe proporcje

Okna mają zapewnić mieszkańcom domu odpowiednią ilość naturalnego światła. Powinny również odpowiednio oświetlić poszczególne pomieszczenia – to przedkłada się nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę wnętrz (naturalne światło po prostu optycznie powiększy całe pomieszczenie). Powierzchnia okien do podłogi powinna być odpowiednio wyliczona. Eksperci przekonują, że w salonie, sypialni i innych pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy okna powinny zajmować co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. W kuchni czy łazience stosunek ten może wynosić 1:12. Za małe okna w stosunku do wielkości pomieszczenia są jednym z najczęstszych błędów popełnianych na etapie montowania stolarki okiennej.

Montaż w niewłaściwym momencie

Okna oraz drzwi zewnętrzne przede wszystkim należy zamontować we właściwym momencie. Stolarkę okienną należy montować po wykonaniu ocieplenia, ale przed położeniem tynków – odwrócenie kolejności narazi nas na konieczność podwójnego wykonywania tej samej pracy oraz oczywiście niepotrzebne koszty dodatkowe z tym związane. Drzwi należy zamontować dopiero na końcu prac wykończeniowych. Nie możemy jednak zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu otworów. O podobnej zasadzie należy pamiętać montując bramy garażowe.

Odpowiednie otwory

Zanim zakupimy stolarkę okienną czy drzwiową, należy dokonać dokładnych pomiarów. Częstym błędem jest pomijanie tego etapu i podawanie wymiarów z planu budowlanego – niestety liczby z natury mogą się minimalnie nie zgodzić z projektem. Zasada ta dotyczy także sytuacji, kiedy to zamawiamy bramy segmentowe do garażu. Kolejną kwestią jest brak wypoziomowania otworów pod stolarkę drzwiową. Montaż bramy garażowej wymaga również pamiętania o pochylonym progu zewnętrznym, który umożliwi odpływ wody opadowej. Zasada ta obowiązuje także osoby decydujące się na bramy rolowane. Warto również pamiętać o odpowiednim obsadzeniu stolarki. Ważne jest tutaj szczelne połączenie ze ścianą.

A co z roletami?

Na oknach coraz częściej pojawiają się rolety. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, że również rolety okienne powinny zostać zamontowane idealnie. Jakie błędy tutaj najczęściej popełniamy? Otóż przede wszystkim należy sprawdzić zawartość paczek. Chodzi tutaj o to, aby elementy były nie tylko kompletne, ale i nie uszkodzone. Nawet niewielkie uszkodzenia w jednym z elementów sprawią, że roleta nie będzie dobrze pracować. Kolejną kwestią jest sam montaż. Rolety zewnętrzne można montować do murów lub konstrukcji metalowych. W przypadku ścian, częstym błędem jest przytwierdzenie rolety do niezbyt równej powierzchni. Ważne jest także wprowadzenie przewodu zasilające odpowiednio do planów instalacji elektrycznej. Często niedoświadczeni monterzy zapominają również o uszczelkach.

Autor:
Artykuł przygotowany przez firmę Dopler producenta rolet okiennych, rolowanych i segmentowych bram garażowych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.