×

New York w Twoim domu, czyli jak urządzić elegancki salon.

New York w Twoim domu, czyli jak urządzić elegancki salon.

Jedno z najlepiej rozpoznawalnych miast świata znane jest nie tylko z setek upchanych na niewielkiej przestrzeni wieżowców, z ciągłego ruchu i bogactwa, którego źródłem jest chociażby Wall Street. New York to także określenie jednego ze stylów w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Stylu, który narodził się w tym mieście i jest z nim nierozerwalnie związany.

Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznego wystroju wnętrz mieszkalnych i chętnie sięgasz po przedmioty luksusowe, styl nowojorski z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dziś, dzięki dużej dostępności i różnorodności mebli, a także innych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, którymi możesz wypełnić wnętrze swojego mieszkania, urządzenie salonu w stylu nowojorskim jest jak najbardziej możliwe nawet wtedy, gdy mieszkasz w Polsce. Musisz jedynie pamiętać o kierowaniu się kilkoma ogólnymi zasadami, tak by zachować wierność nowojorskiej stylistyce i by Twój salon stał się miejscem nie tylko komfortowym, ale i niezwykle eleganckim, szlachetnym w swoim wyrafinowanym charakterze. Czym zatem powinniśmy się kierować, by osiągnąć taki stan rzeczy?

Centralny punkt salonu

Elementem wyróżniającym wnętrza mieszkań urządzonych w stylu nowojorskim jest centralny punkt, z którym korespondują pozostałe elementy wyposażenia mieszkania. Najczęściej takim centralnym punktem jest elegancka sofa lub kanapa z dostawionym do niej stolikiem kawowym lub elegancką ławą o klasycznej konstrukcji, najlepiej wykonaną z naturalnego drewna i wykończoną niklowanymi elementami z metalu. W związku z tym, że wnętrze salonu urządzonego w stylu nowojorskim powinno posiadać swój centralny punkt, do zaadaptowania tego stylu do własnych potrzeb najlepiej nadają się duże i przestronne apartamenty. W małym salonie styl nowojorski będzie miał mniejszą siłę rażenia, w związku z czym już na wstępie warto rozważyć zasadność skorzystania z rozwiązań charakterystycznych dla tego stylu, przy aranżacji niewielkich wnętrz mieszkalnych.

Kolorystyka

Kolor odgrywa niezwykle ważną rolę w nowojorskim stylu aranżacji salonów i szerzej mówiąc, całych wnętrz mieszkalnych. Najłatwiej możecie się o tym przekonać zaglądając na strony internetowe takie jak https://mchome.pl/ , które specjalizują się w danym stylu. W tym stylu chętnie sięga się po kolory intensywne, o głębokiej barwie, nadające wnętrzu wyjątkowo szlachetnego charakteru. Najczęściej są to czerwienie, zielenie, brązy czy granaty. Intensywny kolor mogą mieć ściany lub tkaniny, które stanowią nieodłączny element tego typu stylistyki aranżacji wnętrz mieszkalnych. Gdy salon ma niewielki metraż, możemy pozostać przy jasnym kolorze ścian, nie zapominając jednak o kolorowych dodatkach, które mogą mieć jednolitą, gładką fakturę lub wręcz przeciwnie, mogą być wzbogacone atrakcyjnym dla oka wzorem. Styl nowojorski to najczęściej połączenie ze sobą dwóch dominujących w przestrzeni kolorów w stosunku 2:1. Dzięki temu przestrzeń salonu stanie się bardziej spójna i od razu dostrzeżemy w niej przemyślaną koncepcję osoby, która zajmowała się aranżacją takiego wnętrza.

Wyposażenie

Podstawowym wyposażeniem salonów urządzonych w stylu New York będą klasyczne meble drewniane i meble wypoczynkowe, szlachetne tkaniny w postaci dywanów, zasłon czy poduszek dekorujących fotele i kanapy, a także niklowane dodatki. Metalowe elementy wyposażenia wnętrz nowojorskich mieszkań są ich cechą szczególną i łatwo wpadającą w oko. Takimi dodatkami mogą być stojące lampy, lampy sufitowe lub ścienne. Niekiedy mogą to być również elementy wykończeń niektórych mebli (dobrym przykładem mogą być niklowane nóżki mebli wypoczynkowych lub szafek), na przykład krzeseł lub stolika, znajdującego się w centralnej części salonu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.