Niszczenie dokumentów dawniej i dziś
Większość dokumentów po upływie określonego czasu ulega przedawnieniu. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest, żeby tajne dane trafiły w niepożądane ręce. Wymaga się więc aby poddać je procesowi zniszczenia.
Dawniej nie przywiązywano szczególnej wagi do niszczenia dokumentów. Początkowo nie stosowano żadnych metod, aby dokumenty zutylizować czy zabezpieczyć je tak, aby nie mogły zostać po raz kolejny odtworzone. Nasi dziadkowie początkowo stosowali po prostu ręczne rozdrabnianie makulatury. Kolejnym sposobem utylizacji było palenie dokumentów. Sposób może i skuteczny, ale nie ma mowy o dyskrecji. Raczej ciężko utrzymać w tajemnicy palenisko z makulatury. Metody naszych przodków okazały się wówczas nie tylko prymitywne co pracochłonne. Jak to mówią, potrzeba matką wynalazków… Po metodach ręcznego niszczenia dokumentów do łask doszły pierwsze niszczarki. Prymitywna budowa z ograniczoną ilością wkładanych arkuszy z przeznaczeniem na stosowanie do niewielkiej ilości niszczonego materiału, czułe na wszystkie metalowe drobiazgi z ogólną małą wydajnością sprzętu.
Pierwsze urządzenia pozostawały wiele do życzenia. Sprzęty narażone nawet na niewielką eksploatację szybko się zużywały. Minusem była także możliwość ograniczonego niszczenia, ponieważ niszczarki mogły rozdrabniać tylko kilka arkuszy papieru. Kolejnym krokiem było unowocześnianie obecnych już modeli poprzez dostosowanie jej do aktualnych trendów i technologii. Rozwój działalności biurowych i przemysłu doprowadził do stosowania innowacyjnych rozwiązań. Ponadto każda szanująca się firma, która dba o potrzeby i bezpieczeństwo swoich klientów zdaje sobie sprawę jak ważne jest zachowanie poufności danych. Wspomniano już o potrzebie unowocześniania sprzętu, wprowadzenie nowych technologii w procesie niszczenia dokumentów to niewątpliwy krok naprzód. Urządzenia jakie dziś są w obrocie zaskakują mnogością swoich funkcji, a także nowoczesnym wyglądem, a przede wszystkim możliwością wysokiej eksploatacji i niszczenia wielu arkuszy papieru.
Dzisiejsze firmy próbują połączyć wszystkie niezbędne funkcje dając odpowiednie zabezpieczenie. Niszczarki zaopatrzone są w system, który sam przeprowadza prace konserwacyjne, poprzez naoliwienie rolek specjalnym preparatem. To główny atut nowoczesnego sprzętu. Dzięki tej funkcji mamy pewność, że nasze urządzenie jest pod ochroną. Długi okres gwarancji stwarza możliwość dokładnego poznania sprzętu oraz zgłaszanie ewentualnych wad i usterek już na początku użytkowania. Dla producenta jest to informacja co jeszcze można poprawić w urządzeniach wypuszczanych na rynek pod ich marką. Duże możliwości daje także wybór gabarytów niszczarki, dostępne są zarówno takie z możliwością umieszczenia na biurku, oraz z większymi wymiarami. W dobrze funkcjonującej działalności, która zatrudnia min 100 pracowników powinna być zapatrzona w przynajmniej jedną dużą niszczarkę. Ponadto duże sprzęty odporne są na okresowe niszczenie większych partii dokumentów. To niezwykłe udogodnienie jeśli firma miesięcznie lub kwartalnie przeprowadza okresowe raporty.
Ewolucja w niszczeniu dokumentów przeszła długą drogę, od kompletnej ignorancji przez ręczne rozdrabnianie makulatury, aż po najnowszą technologię, w którą zaopatrzone są dzisiejsze niszczarki. Jak dobrać odpowiednią niszczarkę do potrzeb można przeczytać na stronie www.niszczarkifellowes.com.pl.
Opublikuj komentarz