×

Odkurzacze centralne – czym są, wady i zalety

Odkurzacze centralne – czym są, wady i zalety

Odkurzacze centralne, choć znacznie droższe od tradycyjnych odkurzaczy, mają bardzo wiele zalet, dzięki którym zdobywają coraz szersze grono zwolenników wśród tych, którzy cenią sobie czysty, wysprzątany dom.

Warto dowiedzieć się, jakimi wadami i zaletami cechuje się takie rozwiązanie.

Czym jest odkurzacz centralny?

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, instalacja odkurzacza centralnego nie jest jednym urządzeniem, lecz systemem, który tworzy jednostka centralna, umieszczone w ścianach rury ssące oraz gniazda ssące. Chcąc przystąpić do odkurzania, wystarczy wpiąć do systemu rurę odkurzacza. Najważniejszą częścią instalacji jest jednostka centralna odkurzacza – jej zadaniem jest wytwarzanie podciśnienia, umożliwiającego działanie odkurzacza. Wbrew pozorom, obsługa jednostki centralnej takiego odkurzacza nie jest skomplikowana – w praktyce najczęściej wystarczy opróżniać zbiornik z zebranego kurzu i brudu, a także regularnie wymieniać filtry – jest to jednak konieczne jedynie kilka razy w ciągu roku.

Jak działa odkurzacz centralny?

Podczas odkurzania, do umieszczonych w ścianach gniazd ssących jest podpinana elastyczna, służąca do wciągania kurzu rura. Jeden wąż ssący umożliwia zazwyczaj odkurzenie 50 – 200 metrów kwadratowych powierzchni domu. Zebrany brud i kurz wędruje ukrytymi w ścianach rurami, które transportują go aż do jednostki centralnej, gdzie jest magazynowany.

Skomplikowany montaż odkurzacza

Montaż odkurzacza centralnego jest dość skomplikowany; to właśnie z tego powodu wiele osób rezygnuje z zastosowania tego rozwiązania w swoim domu. Decyzję o korzystaniu z odkurzacza centralnego najlepiej jest podjąć jeszcze podczas budowy domu – wtedy bowiem zakładanie instalacji jest najprostsze. Można je również przeprowadzić w już gotowym domu, jednak wtedy trzeba liczyć się z koniecznością dość poważnego remontu. Instalację odkurzacza centralnego najlepiej jest powierzyć fachowcom, choć niektórzy decydują się na wykonanie jej samodzielnie.

Wady i zalety

Zaletą odkurzacza centralnego jest niezaprzeczalnie możliwość wygodnego, szybkiego odkurzania, bez konieczności wnoszenia ciężkiego urządzenia po schodach. Odkurzacze centralne są również znacznie cichsze od tradycyjnych, są również odpowiednie dla alergików – podczas pracy oczyszczają powietrze, redukując ilość znajdujących się w nim alergenów.

Do wad można zaliczyć wysoką, sięgającą kilku tysięcy złotych cenę instalacji odkurzacza centralnego; również jego ewentualna naprawa w razie awarii jest zarówno kosztowna, jak i skomplikowana. Wadą jest również trudność instalacji takiego odkurzacza w wybudowanym już domu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.