×

Ogólne informacje o automatyce bram

Ogólne informacje o automatyce bram

Bramy automatyczne. Jeszcze 10 lat temu kojarzyły się z luksusem. Uważano, że stać na nie jedynie bogatych ludzi. I że brama automatyczna może znajdować się jedynie na nowej posesji. Im bardziej zaś bramy automatyczne stają się powszechne tym częściej mity te są obalane. Okazuje się, że chociaż jest to droższa inwestycja to może zdecydować się na nią wiele osób. I że brama automatyczna może znaleźć się też na posesji starszej daty. Niezmienne zaś są informacje na temat komfortu i bezpieczeństwa wynikających z ich zastosowania.

Innowacyjne rozwiązania na Twojej posesji

Automatyka do bram jest dziedziną, która rzeczywiście wyraźnie się rozwinęła. Wystarczy zobaczyć, jak prezentują się napędy i siłowniki, aby nabrać przekonania, że to innowacyjne rozwiązania technologiczne. Bramą można sterować automatycznie wtedy, kiedy zainstalowany zostanie w niej napęd. Od momentu uruchomienia bramy usprawniony zostanie wjazd na posesję. Użytkownicy bramy z pewnością docenią to wtedy, gdy nadejdzie ulewa albo podczas intensywnych opadów śniegu, gdy bramę można będzie otworzyć bez wychodzenia z samochodu. A jako, że coraz częściej bramy połączone są z częścią mieszkalną to od razu można też będzie dostać się do domu. Napęd, który umożliwi automatyczne otwieranie bramy można założyć zarówno w bramach nowoczesnych, jak i w bramie tradycyjnej. Każdy zestaw do sterowania bramą wyposażony jest w sprzęgła bezpieczeństwa. To one odpowiadają za jej unieruchomienie, kiedy skrzydło napotka przeszkodę. Ruch bramy sygnalizuje migające światło lampy ostrzegawczej oraz dźwięk. Optymalne ustawienie urządzeń sterujących daje szansę na: ponowne otwieranie w fazie zamykania, częściowe lub całkowite zatrzymanie. Częściowe zatrzymanie to zatrzymanie poruszającej się bramy z przełączeniem nastawionym na zamykanie automatyczne. Całkowite zatrzymanie jest to natomiast zatrzymanie bramy z następnym wyłączeniem ewentualnego cyklu automatycznego zamknięcia. Kiedy ma się zamiar uruchomić bramę po raz kolejny to wystarczy skorzystać z pilota. Na standardowy zestaw przystosowany do bramy automatycznej składają się: siłowniki, sterownik z odbiorem radiowym, antena, pilot, lampa ostrzegawcza, wyłącznik na klucz, fotokomórki oraz zderzaki. Bramy automatyczne zazwyczaj stosuje się w trzech opcjach. Są to: tradycyjne bramy wahadłowe, bramy garażowe oraz bramy przesuwne. W wahadłowych bramach dwuskrzydłowych albo jednoskrzydłowych do otwierania oraz do zamykania skrzydeł wykorzystuje się hydrauliczne oraz elektromechaniczne siłowniki. Wyróżnia się siłowniki pierwszego typu, które wprawiają w ruch skrzydła bramy przy pomocy ramion przesuwnych lub przegubowych. Pozostałe siłowniki napędzają natomiast przekładnię zębatą z płaską szyną zębatą, jaka biegnie wzdłuż całej bramy.

Czy musisz wiedzieć coś jeszcze o bramach automatycznych?

Im bardziej ktoś poszerza własną wiedzę na temat bram automatycznych to tym większą ma potem pewność przy wyborze bramy, jaka ma znaleźć się na jego posesji. Należy wobec tego dokładnie przyjrzeć się dostępnym propozycjom od producentów i znać podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi bramami i ich elementami składowymi. Jeszcze przed uruchomieniem bramy należy upewnić się czy konstrukcja bramy jest sztywna. Warto także skontrolować, czy brama lekko obraca się w zawiasach albo czy swobodnie przesuwa na prowadnicach. Prawidłowo zamontowane skrzydła bramy powinny poruszać się bez tarcia oraz zacięć w całym zakresie obrotu albo przesuwu. Poza tym, należy też sprawdzić przybliżony ciężar skrzydła bramy. Wszystkie tego typu informacje można znaleźć u producenta bramy i na instrukcjach montażu. Na równi ważne okazuje się przetestowanie stabilności i stanu ogranicznika zamknięcia bramy. Nie powinien on być obluzowany albo słabo przytwierdzony do podłoża. Wtedy bowiem nacisk siłownika mógłby go wyrwać. Wskazane powyżej parametry powinni sprawdzić monterzy zajmujący się na co dzień automatyką do bram i instalacją poszczególnych rodzajów bram. Przed zakupem akcesoriów należy natomiast narysować bramę wraz ze słupkami, nanosząc na nią kilka wymiarów. Nie będzie wtedy w przyszłości potrzeby naruszania elementów konstrukcyjnych bramy. Na profesjonalnie sporządzonym rysunku podaje się szerokość słupków oraz szerokość skrzydła. Kolejno, mierzy się odległość w rzucie poziomym pomiędzy osią zawiasów skrzydła a płaszczyzną wewnętrzną słupka. W każdym zestawie przeznaczonym do automatyki bram znajdują się: wskazówki techniczne, instrukcja oraz sposoby ustawień elementów elektronicznych. Rysunki i schematy podłączeń elektrycznych pomiędzy poszczególnymi elementami systemu ułatwią późniejszą pracę elektrykom i monterom. Nie da się zaprzeczyć, że innowacyjne zaprojektowane napędy i akcesoria sprawiają, że automatyka do bram przeżywa prawdziwy rozkwit. Posiadanie ogólnych informacji na temat automatyki bram pozwala bardzo dobrze rozeznać się w ofertach i wybrać bramę wprost do uwarunkowań panujących na posiadanej posesji. Jako, że pakiet akcesoriów do bram stale się poszerza – można będzie codzienne korzystanie z bramy usprawnić maksymalnie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.