×

Oszczędności w Nowym Roku dzięki fotowoltaice !

Oszczędności w Nowym Roku dzięki fotowoltaice !

Nie jest już tajemnicą, że ceny prądu w nowym roku po raz kolejny znacząco pójdą do góry i Polska umocni się na prowadzeniu wśród państw Unii Europejskiej z najwyższymi cenami za energię elektryczną w stosunku do zarobków.

Zasadnym więc staje się pytanie nie czy, ale kiedy zainstalować panele fotowoltaiczne czerpiące darmową energię z promieni słonecznych, która później jest przetwarzana na tą płynącą w domowych gniazdkach. I nie jest już argumentem, że rachunki za prąd oscylują w granicach stu kilkudziesięciu złotych więc jeszcze można poczekać, gdyż suma z każdym rokiem będzie rosła galopująco.

Dlaczego właśnie panele? Jest wszak kilka innym możliwości pozyskiwania darmowej energii z również ekologicznych źródeł, ale zarówno energia wiatrowa lub ta pochodząca z biomasy, która już nie jest tak czysta jak pozostałe wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych.

Fotowoltaika ma tę przewagę, że do jej instalacji wystarczy posiadanie dachu lub nasłonecznionego terenu, gdyż panele słoneczne mogą być także mocowane bezpośrednio na gruncie.

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się moduły (panele), do tego dochodzi inwenter czyli urządzenie przetwarzające prąd pozyskiwany ze słońca na ten, który znajdzie się w domowych gniazdkach oraz koszt montażu całego systemu. Trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkunastu do ok. 25 tysięcy złotych w zależności od ilości paneli. Warto skorzystać z państwowego dofinansowania, którego udziela Fundusz Ochrony Środowiska, a jego maksymalna wysokość to 5 tysięcy zł oraz z odliczenia pozostałej kwoty od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej do wysokości 18 procent.

Za to później za prąd nie płaci się nic poza kilkunastoma złotymi opłaty stałej na rzecz zakładu elektrycznego oraz kosztów eksploatacyjnych, których wysokość w dużej mierze zależy od długości gwarancji jakiej udzielają firmy montażowe.

Dobre warunki gwarancyjne oferuje PGM fotowoltaika https://pgmpv.pl/ – udziela aż 30 lat gwarancji na wydajność paneli, 5 lat gwarancji na inwentery i 24 miesiące gwarancji na montaż instalacji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter