×

Piaskowiec na ścianę? A czemu nie?

Piaskowiec na ścianę? A czemu nie?

Utarło się, że dekoracje z użyciem kamienia pojawiają się przede wszystkim na zewnątrz naszych domów i mieszkań. Trudno zresztą polemizować z osobami chwalącymi takie rozwiązanie, piaskowiec i inne naturalne kamienie charakteryzują się bowiem odpornością tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zmienne warunki atmosferyczne. Czy jednak oznacza to, że wprowadzenie kamienia do wnętrza nie jest dobrym pomysłem? Mamy coraz więcej dowodów na to, że i takie rozwiązanie może być wyjątkowo atrakcyjne.

Piaskowiec w salonie – o tym warto pamiętać!

Salony ze ścianami wykonanymi z piaskowca cieszą się dziś ogromną popularnością. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w domach jednorodzinnych, odważne projekty są jednak realizowane również w niewielkich mieszkaniach. Jeszcze zanim zdecydujemy się jednak na wykorzystanie kamienia naturalnego jako materiału, z którego wykonana jest ściana, zwróćmy uwagę na kilka zagadnień.
Projektanci wnętrz przestrzegają przede wszystkim przed brakiem umiaru zwłaszcza, że nie jest to wcale problem rzadki. Owszem, nie da się ukryć, że piaskowiec prezentuje się znakomicie na ścianie, jeśli jednak nie chcemy, aby dominował wpływając na sposób postrzegania salonu jako pomieszczenia surowego o chłodnego, decydujmy się na stosowanie go jedynie w niewielkich ilościach. Dobrym pomysłem może być więc umieszczenie go jedynie na jednej ze ścian, choć piaskowiec sprawdza się równie dobrze jako okładzina slalomowego kominka. Piaskowiec doskonale sprawdza się jako element dominujący, można jednak z sukcesem łączyć go z innymi materiałami. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o cegle.
Pamiętajmy też, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które prezentuje się znakomicie przede wszystkim wówczas, jeśli jest zadbane. Nie umieszczajmy więc piaskowca na tej ścianie, przy której ma stanąć stół lub kanapa, jeśli wiemy, że nie wszyscy domownicy będą pamiętali o obchodzeniu się z nim z odpowiednią delikatnością.

Piaskowiec na ścianie – koszty

Decyzja o pewnej wstrzemięźliwości przy stosowaniu piaskowca jako dekoracji ściennej jest uzasadniona również dlatego, że kamień naturalny nie należy do rozwiązań tanich. Jego koszt wynosi nawet kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, nie warto przy tym szukać przesadnych oszczędności, te bowiem mogą doprowadzić do wejścia w posiadanie kamienia niskiej klasy, mało odpornego na uszkodzenia i łatwo brudzącego się.

Nie tylko w salonie

Piaskowiec na ścianach w salonie to rozwiązanie popularne, nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jedyną propozycją, którą można uznać za zasługującą na zainteresowanie. Naturalny kamień znakomicie sprawdza się między innymi w sypialni, a jego bogata kolorystyka sprawia, że można dopasować go stylu pomieszczenia. Warto pomyśleć o nim również zastanawiając się nad charakterem gabinetu. Ponownie wskazane jest zachowanie umiaru tak, aby kamień naturalny nie stał się rozwiązaniem przytłaczającym, nie należy jednak obawiać się o ewentualną niestosowność samego wyboru, piaskowiec jest bowiem elegancki i stylowy – tak, jak i sam gabinet.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała firma Piasmar ze Szklar, oferująca wysokiej jakości piaskowiec.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.