×

Planowanie ogrodu. Co gra ważną rolę?

Planowanie ogrodu. Co gra ważną rolę?

Ogród to znakomita ozdoba domu i miejsce, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się czy spędzić czas z rodziną.

Warto jest więc dokładnie rozplanować jego zagospodarowanie, by mieć pewność, że przestrzeń będzie spełniała nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy plan ogrodu przygotowujemy samodzielnie, czy zdecydowaliśmy się na zatrudnienie architektów zieleni, zanim przystąpimy do prac, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację?

Ogród wymaga pracy, jednak w zależności od tego, na posadzenie jakich roślin się zdecydujemy, będziemy musieli poświęcić mu mniej lub więcej uwagi. Trzeba więc dokładnie przekalkulować, ile godzin tygodniowo jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację ogrodu i co najważniejsze – obliczenia muszą być realistyczne. Jeśli przecenimy swoje siły, ryzykujemy niestety, że ogród będzie po prostu wyglądał na zaniedbany.

Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zagospodarowanie ogrodu?

Środki, którymi dysponujemy to niezwykle istotne zagadnienie i podobnie jak w przypadku swoich możliwości czasowych, tutaj również trzeba być ze sobą całkowicie szczerym, jeśli nie chcemy skończyć z ogrodem zagospodarowanym tylko do połowy. Ponadto, warto zawsze zostawić sobie pewien margines błędu i odłożyć większą kwotę niż ta, która wynika z naszych obliczeń.

Wielkość dostępnego terenu

To, jak będzie ostatecznie wyglądał nasz ogród w dużej mierze determinuje jego wielkość. Duże klomby kwiatów nie sprawdzą się w mikroskopijnym ogrodzie, dlatego czasami przestrzeń warto planować nieco bardziej powściągliwie.

Warunki naturalne

To podstawa! Konkretne rośliny ozdobne mają swoje wymagania: niektóre preferują miejsca zacienione, inne wprost przeciwnie, do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej dawki słońca, dlatego planując ich rozsadzenie, trzeba mieć na uwadze warunki naturalne. Centrum ogrodnicze zazwyczaj oferuje szeroki wybór sadzonek, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania roślin do ogrodowego klimatu.

Na czym nam zależy?

To pytanie powinniśmy sobie zadać już na samym początku. Jakie zadania ma pełnić ogród? Chcemy w nim odpoczywać, grać w piłkę i grillować z rodziną czy bardziej zależy nam na pięknych kwiatach i ozdobnym charakterze dostępnej przestrzeni? Ostateczna decyzja ma ogromny wpływ na to, jak powinien wyglądać nasz ogród. Przykładowo, osoby którym zależy na relaksie, mogą zdecydować się na montaż hamaka, zasianie trawy i założenie systemu nawadniającego, dzięki czemu ich aktywność będzie się ograniczała głównie do koszenia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.