×

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?


Coraz popularniejsze, wydajniejsze, nowocześniejsze i tańsze stają się ekologiczne systemy grzewcze wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.

Pompy ciepła, bo o nich tu mowa, to już nie luksus czy „fanaberia” miłośnika energii odnawialnej. To zdrowa i opłacalna norma – zarówno w nowo stawianych, nowoczesnych budynkach, jak i w tych obecnie modernizowanych. Czym jest pompa ciepła i jak to działa?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozyskuje czystą (i darmową) energię zgromadzoną w źródłach odnawialnych (w gruncie, w powietrzu, w wodzie) i wykorzystuje ją do ogrzania domu czy zapewnienia c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) w gospodarstwie.

Szukasz pompy ciepła do swojego domu? Skorzystaj z doświadczonego dostawcy, firmy Erco Łódź: http://erco-lodz.pl/.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego urządzenia, które różnią się między sobą sposobem pozyskiwania i przekazywania energii. Do wyboru są między innymi pompy ciepła typu:

  • woda – woda -> ciepło pozyskiwane jest ze zbiornika wodnego i oddawane do wody zasilającej centralne ogrzewanie domu,
  • powietrze – powietrze -> energia pozyskiwana jest z powietrza i oddawana do wnętrza domu w postaci ciepłego nawiewu z wentylatora,
  • woda – powietrze -> ciepło pozyskiwane z wody dostarczane jest do domu jako nadmuch ciepłego powietrza,
  • powietrze – woda -> energia pozyskiwana z powietrza trafia w postaci ciepłej wody do instalacji grzewczej w domu,
  • grunt – woda -> ciepło pozyskiwane jest z gruntu i oddawane jako ciepła woda do domowego systemu centralnego ogrzewania.

Najczęściej (z powodu najprostszego i najszybszego montażu, a także z powodów ekonomicznych) stosuje się dziś pompy ciepła typu „powietrze – woda” (zwane pompami powietrznymi) oraz (te z kolei ze względu na największą efektywność) pompy „grunt – woda” (zwane pompami gruntowymi). Inne systemy wybierane są nieco rzadziej, ale zasady ich działania są właściwie takie same.

Jak działa pompa ciepła?

Wszystkie rodzaje pomp ciepła bazują na zamkniętym układzie, w którym krąży tak zwany czynnik roboczy (w postaci glikolu czy solanki). Zmiany jego stanu skupienia (z cieczy w gaz i odwrotnie) powodują przepływ energii ze źródła (z ziemi, powietrza lub naturalnego zbiornika wodnego czy studni) do systemu grzewczego domu.

Urządzenie jest raczej niezawodne. Pracuje cicho i w zasadzie bezobsługowo. Co najważniejsze – nie zanieczyszcza środowiska naturalnego i jest opłacalne, choć efektywność pompy ciepła i jej „ekonomiczność” zależą od kilku czynników (między innymi od starannego doboru źródła ciepła i konkretnego systemu – optymalnie do danych warunków: klimat, wielkość działki etc.).

Pompa ciepła – sposób na ogrzanie domu i wody

Powietrzna pompa ciepła jest najłatwiejszym sposobem na ogrzanie domu oraz wody. Nie wymaga ona wiele miejsca na działce, rozkopów ani daleko idących remontów. Jako źródło energii wykorzystuje się tu powietrze atmosferyczne. Co ważne, sama pompa jest stosunkowo tania. Obecne dziś na rynku urządzenia są w stanie bez większych problemów poradzić sobie z ogrzewaniem domu i wody nawet wówczas, gdy na zewnątrz temperatura schodzi poniżej zera (do -10°C). W takich sytuacjach nie jest potrzebne dodatkowe źródło ciepła, ale grzałka, która wspomaga pracę sprężarki przy niższych temperaturach (zapewnia pracę w temperaturze nawet -20 stopni).

Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem bardziej nowoczesnym, droższym, efektywniejszym, ale także bardziej wymagającym, jeśli chodzi o montaż. Do ogrzewania wykorzystywana jest tu energia zgromadzona w ziemi. Taka pompa z powodzeniem działa i dostarcza ciepło przez okrągły rok, niezależnie od tego, jaka panuje pogoda. Zainstalowanie urządzenia wiąże się jednak z większymi nakładami finansowymi i koniecznością dokonania specjalnych odwiertów o głębokości mniej więcej 150 – 200 m (w przypadku stosowania pionowego wymiennika ciepła) lub zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi na większej powierzchni działki i ułożenia (mniej więcej na głębokości 1,5 m) poziomych kolektorów. Inwestycja zwraca się dość szybko, a działanie tego typu systemów obliczone jest na dziesiątki lat.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.