Pompy ciepła – sposób na tanie ogrzewanie?
Wybór pompy ciepła nie jest prosty. Zarówno przeznaczenie urządzenia, jak i jego szczegółowa charakterystyka techniczna ma tu duże znaczenie. Pompy ciepła wykorzystuje się dziś coraz powszechniej do ogrzewania nieruchomości mieszkalnych oraz powierzchni użytkowych.
Dlaczego właśnie pompa ciepła?
Pompa ciepła jest – jeśli nie liczyć niewielkiego poboru prądu – źródłem darmowej energii. Jeśli jest prawidłowo zainstalowana, to przez długi czas działa bezobsługowo i nie wymaga zasilania (poza sprężarką, która tłoczy czynnik roboczy pomiędzy punktami krańcowymi obiegu). Jest to ekologiczny element systemu grzewczego – nie używa paliw kopalnych, nie emituje spalin, co ma również coraz większe znaczenie. Nie bez znaczenia jest oczywiście także fakt, że pompę ciepła można zainstalować w naprawdę estetyczny sposób, bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni.
Podstawowe ograniczenie
Pompy ciepła Trójmiasto mają jedną cechą, która może być w pewnych okolicznościach uznana za wadę, a mianowicie sprawność, która jest tym większa, im mniejsza jest różnica między temperaturami dolnego i górnego źródła ciepła. W Polskich i nadmorskich warunkach wcale nie znosi to funkcjonalności pomp, ale czyni je jednym z najwydajniejszych sposobów na „dogrzanie” w okresie jesiennym lub zimowym. Sama cena powoli przestaje być problemem – coraz doskonalsze technologicznie urządzenia zwracają się w dość krótkim okresie.
Zastosowania niecodzienne pomp ciepła
Powszechnie stosuje się pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń, ale można je także wykorzystać do chłodzenia, jeśli wyobrazisz sobie „odwrotny” montaż. Jeśli jako dolne źródło ciepła ustali się np. pomieszczenie chłodnego magazynu, to taka pompa będzie pomagała w utrzymaniu stale niższej temperatury wewnątrz, co sprawia, że pompy ciepła Gdańsk są coraz częściej wykorzystywane również w obiektach przemysłowych i magazynowych, gdzie pracują często równolegle z konwencjonalnymi systemami ogrzewania i chłodzenia.
Warto też zobaczyć: co o pompach ciepła mówi Wikipedia?
Opublikuj komentarz