×

Posezonowe obniżki klimatyzacji – poznaj jej wady i zalety przed kupnem

Posezonowe obniżki klimatyzacji – poznaj jej wady i zalety przed kupnem

living-garniture-728733_1280Klimatyzacja jeszcze kilka lat temu była luksusem, na który mogli pozwolić sobie nieliczni. Była jedynie ekskluzywnym wyposażeniem korporacyjnych biur, o której każdy marzył. Jednak od pewnego czasu staje się standardem i wielu posiadaczy domów i mieszkań chętnie kupuje i instaluje urządzenia chłodnicze, ciesząc się optymalną dla nich temperaturą pomieszczeń. Jednak jak każde urządzenie klimatyzacja posiada swoje wady i zalety, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto planuje montaż instalacji we własnym domu.

Zalety klimatyzacji

Komfortowe, przyjemne pomieszczenia, do których wchodzimy są największą zachętą dla wszystkich walczących z temperaturami. Takie urządzenie chłodnicze ma zazwyczaj spory zakres temperatur. Po kilku chwilach pracy klimatyzatora możemy uzyskać oczekiwaną przez nas temperaturę pomieszczenia. Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu ciągle 20oC wystarczy odpowiednio zaprogramować jednostkę chłodniczą. Co najważniejsze, klimatyzacja nie tylko skutecznie chłodzi nasze mieszkanie, również może je ogrzewać. Dlatego jeśli w pokoju utrzymuje się temperatura 15oC a dla nas bardziej komfortowe jest 20oC, urządzenie ogrzeje nasze pomieszczenie do pożądanej przez nas temperatury. Jednak warto pamiętać o tym, że najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia jest różnica 6oC pomiędzy domem a dworem. Kolejną ważną zaletą jest to, że taki sprzęt utrzymuje komfortowy dla nas poziom wilgotności powietrza. Jeśli powietrze, którym oddychamy jest na odpowiednim poziomie wilgotności, znacznie lepiej znosimy wysokie temperatury. Wbrew pozorom klimatyzatory nie są drogim rozwiązaniem. Koszty prądu jakie ponosi się w sezonie nie powinny przekraczać 200 zł. Jest to niewielki koszt w stosunku do ogromnego komfortu jaki daje nam montaż klimatyzacji, dlatego też można uznać to, za ogromną zaletę.

Wady klimatyzacji

O ile właściciele jednorodzinnych wolnostojących domów nie muszą martwić się o szereg pozwoleń na montaż klimatyzacji, tak osoby mieszkające w bloku muszą zadbać o pozwolenie ze spółdzielni, co czasem jest nie lada wyzwaniem. Takie urządzenie składa się z dwóch części, wewnętrznej, która montowana jest w środku mieszkania, oraz z części zewnętrznej, którą należy umieścić na elewacji budynku. I właśnie w montażu części zewnętrznej jest najwięcej problemu. Nie wszystkie spółdzielnie chcą wyrazić zgodę na montaż urządzenia na elewacji bloku, a montaż jednostki na dachu budynku zazwyczaj nie wchodzi w grę, ze względu na przewody łączące jedną jednostkę z drugą. Czasem konsekwentne i systematyczne składanie papierów na odpowiednie biurko w spółdzielni przynosi korzystne efekty. Jeśli jednak instalacja klimatyzacji nie ma szans powodzenia, można rozważyć przenośne urządzenie, które jest znacznie mniej wydajne, ale w ogromne upały może przynieść lekką ulgę.

Największym kosztem przez cały okres używania jest koszt zakupu i montażu. Ceny całej instalacji dla mieszkania 40m3 zazwyczaj nie przewyższają 2 tys. złotych. Warto kupić urządzenie w profesjonalnej firmie, która zajmuje się takimi rozwiązaniami, ponieważ często montaż jest wliczony w cenę urządzenia.

 

Mariusz Warios
Artykuł został przygotowany na podstawie działu http://www.profiklima.pl/klimatyzacja-dla-domu.htm

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.