Proste 4 porady dla budujących altanki
Altanki ogrodowe są dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, cenią sobie proste, praktyczne i piękne budowle oraz doceniają w swoim życiu obcowanie z przyrodą. Zastanawiasz się, jaką altanę wybrać do ogrodu? Wykorzystaj nasze wskazówki:
1. Zdecyduj, jakie przeznaczenie ma mieć Twoja altanka.
Jeśli chcesz wykorzystać ją do hodowania roślin, powinna mieć przeszklone ściany lub chociaż bardzo duże okna. Dzięki temu słońce nagrzeje wnętrze altanki. Również inaczej będzie wyglądać altanka – składzik (na przykład na rowery lub narzędzia) lub altanka, w której będzie stać wyłącznie grill, stół i krzesła dla rodziny i znajomych.
2. Materiał, z którego ma być wykonana altanka.
Drewno jest tańsze, lżejsze i piękniej wygląda, ale trzeba je bardziej pielęgnować. Kamień lub inne surowce łatwiej czyścić lub chronić przed pleśnią, ale nie do wszystkich ogrodów pasują.
3. Podłoga altany.
Tu masz duże pole do popisu: płytki, drewno, klepki, kostka brukowa, terakota… Warto nad wyglądem przedłożyć użyteczność – dzięki temu nie będziesz spędzać każdej chwili na czyszczeniu przestrzeni między drewnianymi klepkami lub maskowaniu każdego zadrapania na płytkach. Pamiętaj też, że do altanki zwykle wchodzi się w butach! Drewniane klepki mogą wchłaniać wodę i z czasem brzydnąć lub nawet pokrywać się w trudno dostępnych miejscach pleśnią.
4. Doprowadzenie mediów – zdecydowanie wygodniej jest mieć w altance bieżącą wodę i światło, ale założenie kanalizy oraz pociągnięcie elektryczności może zniechęcająco opóźnić oraz zwiększyć koszty wybudowania wymarzonej altanki.
Będąc posiadaczem altanki musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zabezpiecz ją przed owadami. Możesz wykorzystać praktyczną siatkę, która nie przepuści natrętnych komarów czy pająków.
Po drugie w altance zwykle nie montuje się centralnego ogrzewania, przez co altanka staje się łatwym celem dla pleśni i grzyba. Zabezpiecz jej ściany odpowiednimi preparatami.
Opublikuj komentarz