×

Pysznie i z klasą

Pysznie i z klasą

imagesFiliżanki do kawy stanowią podstawowe wyposażenie praktycznie każdego środowiska domowego, restauracji, hotelu oraz wielu innych branż z rozmaitych segmentów rynkowych. Filiżanka mimo swojej prozaiczności postrzeganej przez większość ludzi jest wybitnie wyspecjalizowanym narzędziem, które przeszło długą ewolucję zarówno w projektowaniu jak i jakości użytkowej.

Współcześnie filiżanki do kawy znajdują się na porządku dziennym, jako część asortymentu kuchennego lub serwisowego. W czasach dawniejszych były one częścią wyrafinowanych serwisów charakteryzujących się wyjątkowo bogatą ornamentacją oraz wyjątkowym pietyzmem wykonania.

Odnosiły się one bezpośrednio do statusu użytkujących często były jednym z najdroższych akcesoriów domowych przekazywanych z dumą oraz wybitnym namaszczeniem z pokolenia na pokolenie.

Wiele z takich serwisów posiada elementy, z których chociażby filiżanka do kawy nie jest jedynie narzędziem czysto użytkowym, ale małym dziełem sztuki oraz katalizatorem skupiającym w sobie emocje, tradycje, wspomnienia oraz przywiązane wypracowywane latami.

Serwisy kawowe podawane są z pewnego rodzaju odrealnieniem każde podanie kawy w towarzystwie stanowi osobny rytuał, różniący się w zależności od środowiska pewnymi szczegółami. Jednak jego główną częścią jest jasno określona celebracja nalewanego oraz podawanego brunatnego trunku. Kawa nie jest tutaj jedynie pobudzającym napojem dodającym energii oraz wigoru, jest rodzajem łącznika swoistego pomostu skupiającego zebranych wzmagającym intymność interakcji międzyludzkich. Współcześnie filiżanki do kawy produkowane są bardziej na szeroka skalę skutkiem, czego na rynku dostępne są tanie, proste, minimalistyczne serwisy lub osobne filiżanki przeznaczone do użytku bardziej powszedniego niż wysublimowanej celebracji.

Oczywiście wysoko wyrafinowane serwisy kawowe ciągle są w sprzedaży jednak ich ceny coraz częściej osiągają zawrotne wartości. Tradycyjnie ręcznie robione produkty ciągle są w wysokim poważaniu i ciągle cieszą się dużą popularnością.

Filiżanki do kawy mimo istnienia jednocześnie w paru rzeczywistościach i tej wysublimowanej gdzie każdy łyk jest doznawaniem niemal metafizycznego przeżycia oraz bardziej praktycznej gdzie spełniają one jedynie rolę czysto użytkową. Mimo rozmaitych punktów widzenia odnośnie wyglądu oraz całej mistycznej otoczki wiążącej się z tym akcesorium filiżanki do kawy stanowią przedmiot, bez którego codzienne picie tego trunku nabiera jednak zawsze nowych wartości, Powiedzenie, że to zawartość a nie opakowanie jest ważne nie koniecznie ma tutaj pełne zastosowanie.

Mimo faktu, że w współczesnym zabieganiu coraz więcej osób pije kawę z kubków lub szklanek filiżanka dalej pozostaje niezaprzeczalnym faworytem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.