×

Rękodzięło w modzie

Rękodzięło w modzie

bialy-obrusStara szkoła rękodzieła powraca. To, w co kiedyś bawiły się nasze babcie i prababcie teraz staje się modne. I tak Agnieszka Chylińska chwali się tym, że robi na drutach. Gwiazdy wielkiego formatu biorą z niej przykład i dołączają po kolei do grupy tych, która ceni rękodzieło, a w momencie, w którym nie tylko kupuje rzeczy zrobione ręcznie, a sama je tworzy staje się bardziej cool!

Młodzi ludzie nie doceniają jeszcze wagi rękodzieła. Traktują to jako stratę czasu oraz niepotrzebne wytwory, które zbierają kurz. Nie lubią się przywiązywać do rzeczy, bo w ich naturze leży jeszcze ciągła zmiana. Lecz obecni 20-, 30-latkowie są spragnieni niszowych rozrywek dlatego zaczęli dziergać i haftować. A ręcznie zrobione serwetki czy obrusy haftowane są teraz w modzie. Jeżeli to jest prawdziwy hand made, to tym bardziej bije rekordy popularności, a także przynosi ogromne zyski.

Moda na powrót do korzeni trwa w najlepsze. Z całą pewnością nie możemy tego powiedzieć o wszystkim. Jednak zarówno architekci wnętrz jak i projektanci modowi przyznają, że tradycja ludowa na nowo się odradza. Coraz więcej mamy do czynienia z haftem, ręcznie dzierganymi na drutach szalikami, rękawiczkami czy czapkami, ale również obrusami, serwetkami, a nawet firanami! To bardzo zajmujące zajęcie. Czołowi projektanci oraz kreatorzy trendów przyznają, że pierwsze ręczne wyroby zawsze są słabe i należy schować je na dno szafy, ale pamiętać o tym, jako o naszym pierwszym sukcesie. Kolejne wytwory naszej wyobraźni oraz pracy rąk są doskonalsze i na pewno nadają się do pokazania na ulicy!

Obrusy haftowane to według architektów wystroju wnętrz hit. Coraz więcej domów wykańczanych jest w rustykalnym stylu nawiązującym do korzeni, tradycji oraz ludowości. Jeszcze w momencie, w którym obrusy haftowane są wykonane ręcznie stają się piękną ozdobą i wartością. A kiedy gospodarze witając swoich gości poinformują ich, że tę serwetkę lub firany zrobili sami, czują się z tego dumni i bardziej przywiązują się do domu, który zbudowali!

Warto pokazywać młodym ludziom, że sztuka rękodzieła, to nie tylko pielęgnowanie tradycji rodzinnych czy kulturowych, ale również możliwość stworzenia oryginalnego biznesu, z którego można czerpać dobre dochody. Na przykładzie rękodzieła młodzi mogą nauczyć się wytrwałości, sumienności oraz szacunku do pracy. Jesteśmy niemalże przekonani, że obrusy haftowane sprzedane z czterokrotną przebitką (a to i tak po kosztach!) zainteresują tak bardzo nastawionych na zysk przedstawicieli pokolenia Z.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.