×

Rodzaj pościeli ma znaczenie

Rodzaj pościeli ma znaczenie

posciel_mlodziezowa3Przyjemna w dotyku pościel i miękka poduszka to prawdziwa przyjemność po ciężkim dniu pracy. Efektywny sen to podstawa dobrego samopoczucia następnego dnia, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej bielizny pościelowej, w której spędzamy przecież kilka godzin dziennie.

Dzieci, alergicy, osoby z wrażliwą skórą i osoby starsze mają większe wymagania w tym obszarze niż dorośli i zdrowi ludzie. Takie osoby muszą szczególnie zwracać uwagę na jakość materiałów, z których uszyta jest ich odzież i używana na co dzień pościel. Najlepsze są oczywiście naturalne surowce, takie jak bawełna, len, wełna, jedwab, bambus. Szyta jest z nich pościel młodzieżowa, dziecięca, niemowlęca i dla dorosłych. Przewagą naturalnych surowców jest ich doskonała przepuszczalność powietrza. Oznacza to, że materiał „oddycha”, czyli nie powoduje pocenia się skóry podczas snu, podrażnień i wysypek.

Najpopularniejszy typ surowca wykorzystywanego do produkcji pościeli to bawełna. Bawełna jest stosunkowo niedroga i nadaje się do tkania różnymi splotami. Jednym z rodzajów tkaniny wykonywanej z bawełny jest flanela, która jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Flanela często jest używana do szycia pościeli młodzieżowej ze względu na swoje właściwości, a także wygląd (nastolatki nie przepadają za ścieleniem swoich łóżek, a flanela przypomina wyglądem cienki koc, dzięki czemu pościel może leżeć na wierzchu).

Po przeciwnej stronie do flaneli znajduje się inna tkanina wykonana z bawełny – atłas. Patrząc na oba materiały aż trudno uwierzyć, że do ich produkcji został wykorzystany ten sam surowiec. I niełatwo jednak znaleźć atłasową pościel młodzieżową, bowiem tkanina należy do ekskluzywnej i szyje się z niej głównie eleganckie komplety, często podwójne. Materiał z jednej strony delikatnie połyskuje, a z drugiej jest matowy. Bawełna jest ciepła w dotyku, jednak atłas ma lekko chłodną powierzchnię, dlatego chętnie jest wykorzystywany jako letnie powleczenie kołder i poduszek.

Bardzo dużą popularność zyskała sobie kora, która również jest wykonana ze splotu bawełny. Kora jest wykorzystywana do szycia każdej pościeli młodzieżowej, dziecięcej, w dużych i małych rozmiarach, ponieważ nie wymaga prasowania i nie widać na niej zagnieceń (sama jest cała pomarszczona). Nie trzeba jej krochmalić, nie wymaga specjalnych zabiegów podczas suszenia, dlatego jest materiałem bardzo wygodnym w pielęgnacji. Pościel młodzieżowa często jest także szyta z grubej kory, aby podobnie jak flanela, służyć za dnia jako narzuta na łóżko.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.