×

Rodzaje szlifierek – jak wybrać odpowiednią?

Rodzaje szlifierek – jak wybrać odpowiednią?


Szlifierka służy do obróbki materiałów, które zostały już wcześniej obrobione za pomocą innych narzędzi.

To ona nadaje powierzchni ostateczny kształt. Rodzajów szlifierek jest wiele, a w każdym przypadku na nieco inne parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby wybrać narzędzie, które będzie dla nas najlepsze.

Szlifierka kątowa

Szlifierkę kątową, czyli tak zwaną kątówkę, wykorzystuje się oczywiście do szlifowania, ale również przecinania metalu, ceramiki i betonu. Często znajduje zastosowanie w polerowaniu. Warto wybrać taką z możliwością regulacji obrotów. W przypadku szlifierek kątowych, takich jakie można przejrzeć na koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/elektronarzedzia/szlifierki-katowe-male, szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar tarczy. Te o średnicy 115 milimetrów dobrze sprawdzają się w przypadku drobnych prac domowych, większe natomiast wykorzystywane są w warsztatach i pracach budowlanych.

Szlifierka oscylacyjna

Taka szlifierka dobrze spisuje się, gdy trzeba szybko zeszlifować powierzchnię płaską lub zaokrągloną, a dzięki prostokątnej stopie również wyszlifowanie narożników nie stanowi problemu. Szybkość szlifowania zależy tutaj od wymiarów stopy, więc to na ten parametr powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Ogólna zasada jest taka, że im większa powierzchnia, tym szybciej przebiega szlifowanie. Co nie znaczy wcale, że większa stopa jest zawsze lepsza. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku małych powierzchni mniejsza stopa będzie korzystniejszym rozwiązaniem, bo umożliwi bardziej precyzyjne szlifowanie miejsc trudno dostępnych.

Szlifierka mimośrodowa

To prawdziwie uniwersalne narzędzie, które dzięki zastosowaniu elastycznego talerza dobrze spisuje się na powierzchniach gładkich, wypukłych i wklęsłych. Wykonuje zarówno ruchy oscylacyjne jak i obrotowe, co pozwala przyśpieszyć pracę. Najlepiej nadaje się do powierzchni metalowych i drewnianych.

Tutaj najistotniejszym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest mimośrodowość. Chodzi tu o stopień odchylenia ruchu stopy od punktu obrotu – im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Istotna jest też – jak w przypadku wyżej wspomnianych szlifierek – liczba oscylacji i średnica tarczy.

Szlifierka typu delta

To narzędzie, działające podobnie do szlifierki oscylacyjnej, jest wprost stworzone do szlifowania powierzchni trudnych do obróbki. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju szczeliny, narożniki czy ornamenty. Tutaj ważna jest przede wszystkim średnia oscylacji. Im wyższa, tym mocniej wychylana jest stopa, dzięki czemu szlifierka pracuje wydajniej.

Szlifierka taśmowa

Ten typ szlifierki jest przeznaczony do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami. Narzędzie, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, przesuwa się tylko po linii prostej. Wybierając taką szlifierkę, trzeba dobrać do niej odpowiednią tarczę. Dostępne są takie do kamienia czy metalu, a także tarcze diamentowe, które dobrze radzą sobie nawet z takimi materiałami jak ceramika czy kostka brukowa.

Ważne tutaj są wymiary taśmy – im większa taśma, tym szybciej przebiega szlifowanie, ale niestety odbija się to na jego dokładności. Istotna jest też prędkość jej przesuwu. Im jest wyższa, tym szybciej i dokładniej urządzenie szlifuje. Także moc jest ważna. Im wyższa, tym lepiej sprzęt radzi sobie z twardymi materiałami.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.