×

Specyfika lamp HPS w uprawach roślin

Specyfika lamp HPS w uprawach roślin

roslinyKażdy, kto chodził w szkole na biologię czy przyrodę zdaje sobie sprawę z tego, że do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne są trzy elementy. Pierwszy z nich to właściwe wentylowanie i dostarczanie powietrza. Drugi – nawodnienie, które pozwala na odżywienie rośliny, często uzupełniane dodatkowo nawozami. Trzeci – prawidłowe oświetlenie, które sprzyja rozwojowi roślin.

W przypadku upraw na obszarze zamkniętym, np. w pomieszczeniach gospodarczych czy nawet pokojach, kwestia oświetlenia jest podwójnie istotna. Często światło naturalne jest nieodpowiednie dla roślin (np. z uwagi na jej potrzeby w odniesieniu do usytuowania parapetu) albo po prostu jest go zbyt mało. W takim przypadku warto zainwestować w oświetlenie dodatkowe, np. świetlówki czy lampy HPS.

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

W warunkach domowych, zwłaszcza w przypadku upraw roślin, które mogą kwitnąć przez cały rok i nie potrzebują okresu wegetatywnego, oświetlenie uprawy jest szczególnie istotne. Im lepsza jest jakość światła, tym lepsza jest zazwyczaj efektywność uprawy roślin – zarówno jeśli chodzi o wyrastanie owoców, jak również pojawienie się kwiatów czy po prostu wzrost siewek. W większości mieszkań i domów codzienne światło jest niewystarczające do potrzeb roślin, dlatego niezbędne jest stosowanie specjalnych lamp HPS albo świetlówek, często stworzonych specjalnie do tego celu. Zbyt mała ilość światła negatywnie wpływa na efektywność uprawy.

Świetlówki czy lampy

Istnieje wiele różnych sprzętów i rodzajów źródeł światła, które można stosować w uprawach rozmaitych roślin. Często istotne jest stwierdzenie, jakich warunków wymaga roślina, co pozwala na dopasowanie idealnego rozwiązania oświetleniowego do jej potrzeb. Popularne wśród osób prowadzących profesjonalne uprawy są świetlówki CFL, które tworzone są specjalnie dla upraw roślin. Nie nagrzewają się, nie wymagają żadnego zasilania, a dodatkowo można je stosować bezpośrednio nad roślinami. O wiele więcej osób poleca jednak lampy HPS, zwane także lampami sodowymi. Choć nagrzewają się, więc muszą być instalowane wyżej, a także wymagają zastosowania zewnętrznego zasilania, to jednak dają świetne efekty w uprawach.

Zastosowanie lamp HPS

W zasadzie lampa HPS stosowana może być zarówno w uprawach, które wymagają stosowania pory wegetatywnej, jak i w tych, w których nie jest to konieczne. Dają pomarańczowe, ciepłe światło, które świetnie sprzyja rozwojowi roślin. Wyróżniają się również wysoką wydajnością. W przypadku stosowania dwóch faz można postarać się o lampy HPS dwufazowe, czyli takie, które mogą dawać również niebieskie światło w okresie wegetatywnym.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.