×

Śpiąc na boku, na plecach czy brzuchu: Która pozycja snu jest najzdrowsza?

pozycja snu

Śpiąc na boku, na plecach czy brzuchu: Która pozycja snu jest najzdrowsza?

Nie ulega wątpliwości to, że sen odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na środowisko, w jakim wypoczywamy, aby ten sen był prawdziwie regenerujący. Okazuje się jednak, że duże znaczenie może mieć także pozycja snu. Pojawia się więc pytanie: czy spanie na boku, plecach czy brzuchu jest odpowiednie? Która z tych pozycji jest najzdrowsza i zapewnia nam dobre samopoczucie?

Spanie na boku

 Spanie na boku to jedna z najpopularniejszych pozycji, a zarazem najbardziej wygodnych dla większości społeczeństwa. Jest to także bezpieczna pozycja, która wykazuje się pewnymi właściwościami prozdrowotnymi. Przede wszystkim może zmniejszyć ona problem chrapania czy bezdechu sennego. Pozycja boczna pozwala bowiem utrzymać otwarte drogi oddechowe, dzięki czemu każdy wdech i wydech przebiega w swobodny sposób. Poza tym spanie na boku jest także zdrowym rozwiązaniem dla kręgosłupa (lecz pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią poduszkę i materac SleepMed). Pozycja ta wspiera naturalne krzywizny kręgosłupa oraz pozwala zachować prawidłową pozycję ciała, co rozwiązuje wszelkie dolegliwości bólowe pleców. Co jednak ciekawe, spanie na boku może również wiązać się z poprawą procesów trawiennych – pozycja ta ułatwia przepływ pokarmu przez układ pokarmowy.

 Spanie na plecach

 Za najzdrowszą pozycję do snu przyjmuje się natomiast tzw. spanie na wznak, czyli po prostu na plecach. Jest to bowiem pozycja, która faktycznie utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji, a poza tym pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na podłożu. Spanie na plecach jest także lepszym rozwiązaniem dla zdrowia narządów wewnętrznych. Pozycja ta usprawnia przepływ krwi i minimalizuje nacisk na narządy, dzięki czemu mogą one lepiej się regenerować i skuteczniej funkcjonować w ciągu dnia. Na koniec warto również zaznaczyć, że spanie na wznak minimalizuje kontakt twarzy z poduszką, a to z kolei zmniejsza ryzyko powstania zmarszczek czy niedoskonałości skórnych.

 Spanie na brzuchu

 Niestety, ale dla wielbicieli spania na brzuchu mamy złe wiadomości – nie jest to najlepsza pozycja dla naszego zdrowia, ponieważ przede wszystkim powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa i nadmierny nacisk na szyję. Tym samym nie zachowujemy prawidłowej postawy ciała, co ostatecznie powoduje ból, a nawet poważniejsze schorzenia kręgosłupa. Spanie na brzuchu może się także przyczyniać do problemów z oddychaniem – klatka piersiowa jest bowiem uciskana przez ciężar naszego ciała i nie jest w stanie napełnić się powietrzem podczas wdechu. W przeciwieństwie też do pozycji na plecach może powodować powstawanie zmarszczek i problemy skórne.

Analizując wszystkie aspekty związane ze spaniem w poszczególnych pozycjach, trudno nie zauważyć, że jednak spanie na plecach zdecydowanie wygrywa ten pojedynek. Wiąże się z nim najwięcej korzyści zdrowotnych, a przede wszystkim nie naraża naszego kręgosłupa na nienaturalne wygięcie czy nadmierny nacisk. W trosce więc o swoje zdrowie powinniśmy jak najczęściej wypoczywać na wznak.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter