×

Standardy domu energooszczędnego

Standardy domu energooszczędnego


Bez względu na to czy oszczędność jest naszym stylem życia, czy zagościła jako krótkotrwała moda, lubimy gospodarnie dysponować pieniędzmi. Przejawia się to w wielu codziennych aspektach, jak choćby chęć płacenia mniejszych rachunków. Świetnym i ekonomicznym sposobem jest zdecydowanie się na dom energooszczędny. Jakie są jego standardy i co warto o nim wiedzieć?

Definicja domu energooszczędnego

Jeśli decydujesz się na budowę domu, postaw na energooszczędne rozwiązania! Jeśli masz już swoją posiadłość, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zmodernizować zgodnie z odpowiednimi standardami. Co zatem oznacza pojęcie domu energooszczędnego? To nic innego jak określenie budynku, w którym zapewnione zostało określone zapotrzebowanie na energię (poniżej 70 kWh/m²) – niezbędną zarówno do ogrzewania wnętrz, jak także do przygotowania ciepłej wody – nawet trzykrotnie mniejszą niż w domach standardowych. Tego rodzaju dom ma dodatni bilans energetyczny, uzyskany dzięki właściwym źródłom energii – określonym przepisami prawnymi. Dyrektywy wskazują jakiego rodzaju paliwa powinno się stosować. Warto wiedzieć, że domy energooszczędne wpływają także na poprawę jakości środowiska.

Proste rozwiązania

Mówiąc o domu energooszczędnym, warto zwrócić uwagę na jego pewne standardy, których zachowanie pozwoli na wprowadzenie zdecydowanych oszczędności w domowym budżecie. O czym mowa? Jednym z najbardziej istotnych elementów jest właściwa izolacja termiczna, która pozwoli na ograniczenie zbędnych strat ciepła. Warto więc zainwestować w szczelne okna, odpowiednią wentylację mechaniczną, a także dobrą blachodachówkę. Niezbędna może się okazać także izolacja cieplna otworów zewnętrznych, takich jak: okna, drzwi czy stropy dachowe. Na uwagę zasługuje fakt, że dom zbudowany w kształcie zwartej bryły pozwoli na dodatkowe wyeliminowanie strat ciepła oraz zapobiegnie wilgoceniu wnętrz. Dodatkowo budowa takiego domu będzie tańszym rozwiązaniem ze względu na niższe koszty postawienia konstrukcji. Dużą rolę odgrywa zastosowany materiał. Warto zwrócić uwagę, aby miał on właściwe parametry techniczne. Mniejszy poziom zużywania energii (określany współczynnikiem EUco) zapewnią również rozwiązania technologiczne, wśród których warto wspomnieć o wentylacji z rekuperatorami (umożliwiają odzysk ciepła), kolektorach słonecznych czy pompach ciepła.

Dobry projekt i sprawdzony wykonawca

Aby cieszyć się z domu energooszczędnego, warto postawić na wiedzę i doświadczenie projektanta oraz wykonawcy. Tylko kompleksowe rozwiązania pozwolą na poprawę, a z czasem – utrzymanie na stałym poziomie właściwego bilansu energetycznego. Jednym z renomowanych specjalistów na rynku budowlanym jest Przedsiębiorstwo Partner ze Szczecina, które oferuje klientom optymalne rozwiązania.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.