×

Styl skandynawski – prostota i funkcjonalność

Styl skandynawski – prostota i funkcjonalność


Nowoczesny, prosty i jasny styl skandynawski na dobre zagościł w naszych polskich wnętrzach. Pokochaliśmy ten nietuzinkowy design, w którym nie ma miejsca na przepych, a biel nabiera ciepłych odcieni stanowiących sielskość.

Swoisty styl scandi ma swoją imponującą historię, która w bezpośredni sposób przekłada się na swój współczesny wygląd.

Ponadczasowa tradycja

Mało kto wie, że styl skandynawski ma swoje korzenie już w XIX wieku, kiedy to zwrócono szczególną uwagę na łączenie właściwych, jasnych kolorów z naturalnością otoczenia. Jednym z jego twórców i zagorzałych zwolenników był szwedzki malarz Carl Larsson. To właśnie on jest autorem wielu wspaniałych obrazów przedstawiających życie rodzinne. Na tychże malowidłach artysta wiernie odtworzył wnętrze swojego domu — kompletnie inaczej urządzonego niż te tradycyjne w tamtych czasach. W jego wnętrzach nie było miejsca na ciemne i przytłaczające kolory.

Głównymi założeniami stylu jest zachowanie przejrzystości zbudowanej na prostych formach i wysokiej estetyce wykonania. Z pozoru łatwy do stworzenia styl scandi ma spełniać kluczowe zadanie funkcjonalności i bezpretensjonalności. Koncepcja stylu skandynawskiego w bezpośredni sposób odwołuje się do specyficznej aury tej części świata, w której zmrok przychodzi o wiele szybciej, a słońce jest tylko gościem. Jasne wnętrza i naturalne meble skandynawskie stały się przeciwwagą i kwintesencją perfekcji.

Styl scandi w naszych domach

Polska nie należy do krajów, w których ewidentnie brakuje światła, niemniej styl skandynawski perfekcyjnie wpisuje się w nasz styl życia. Odchodzimy od nadmiaru akcesoriów, ale też nie zawsze chcemy dążyć do kompletnego minimalizmu. Jesteśmy rodzinni, a styl skandynawski jest właśnie stworzony dla rodzin.

Połączenie jasnych barw — bieli w różnych odcieniach, kremów z kontrastującą, ognistą czerwienią, głęboką zielenią i tonującym błękitem w istocie nadaje całości wnętrza bardzo wyrazistego charakteru. Pamiętajmy, że intensywne barwy są jedynie dodatkiem, więc pojawia się na zasłonkach, poduszkach czy pledach.

Szalenie istotnym elementem są odpowiednie meble skandynawskie. Musimy wiedzieć, że nawet ze starej, dębowej szafy możemy zrobić piękną szafę skandynawską. Co ciekawe, Skandynawowie nie lubią wyrzucać rzeczy, zdecydowanie wolą je odnowić i nadać im drugie życie. Kupując skandynawskie dodatki warto jednak zwracać uwagę na to, aby wykonane z wysokiej jakości materiałów i najlepiej zgodnie z tradycyjną sztuką, dzięki której tapicerowana sofa czy fotel na drewnianych nóżkach doda naszemu wnętrzu prawdziwej skandynawskiej duszy.

Chcąc przenieść ten styl do naszych domów musimy zwrócić uwagę na szczegóły. Idealna aranżacja będzie opierała się o naturalne materiały. Zarówno meble skandynawskie, jak i podłogi powinny być wykonane z drewna. Mogą być pomalowane na biało lub po prostu olejowane. Drewnem, na które warto zwrócić uwagę, jest sosna, jesion, oraz klon. Pamiętajmy także o naturalnych tkaninach tj. len, bawełna oraz wełna.

Wszystko, co znajdzie się w naszym polskim skandynawskim wnętrzu, musi być wygodne, jasne i praktyczne.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.