×

Stylowe mieszkanie to więcej niż meble

Stylowe mieszkanie to więcej niż meble

Przeprowadzając gruntowny remont domu lub mieszkania w większości skupiamy się na wyborze standardowych sprzętów – szaf, łóżek, stołów, krzeseł oraz elementów ściennych – tapet, szafek oraz koloru i rodzaju farby. Lista zakupowych priorytetów jest długa, jednak często efekt końcowy mimo najszczerszych chęci jest zwyczajnie niedopracowany.

Wszystko jest na miejscu, a jednak czegoś brakuje

Efekt końcowy jest w dużej mierze zależny od dobranego typu oświetlenia. Lampa lampie nie jest równa. Różne typy w różnorodny sposób rozpraszają światło. W efekcie, ta sama przestrzeń przy zmianie elementu oświetlenia jak np. lampy sufitowe jest w stanie wyglądać zupełnie inaczej. Lampy sufitowe oraz ogólnie artykuły z kategorii oświetleniowej niejednokrotnie swoim wyglądem przypominają małe dzieła sztuki. Cieszą oczy i wpływają na wyobraźnię, jednak nie oznacza to, że sprawdzą się one jako rzeczywiście pasujący element oświetleniowy.

Lampy sufitowe to niejako podstawa, na której trzeba nadbudowywać cały proces remontowy o ile remontującemu zależy na prawdziwie zjawiskowym efekcie. Czasem mniej ostentacyjny wariant będzie współgrał lepiej z aranżacyjną całością – i wyraźniej prezentował walory nowych sprzętów. Żaden styl wykończeniowy nie jest czymś stałym, pewne eksperymentowanie jest jak najbardziej możliwe. Mały kontrast może zadziałać na korzyść zamiast na szkodę. Kwestia oświetlenia domu, mieszkania jest często spychana na margines – a (negatywny) efekt daje się odczuć raczej szybciej niż później. Lampy sufitowe to świat sam w sobie. W kategorii tej z roku na rok przybywa coraz więcej zjawiskowych produktów. Znalezienie wariantu, który wpisze się w indywidualne potrzeby oraz zakładany wystrój mieszkania jest względnie łatwe. Względnie – ponieważ trzeba poświęcić znacznie więcej czasu na wybranie prawdziwie dopasowanego produktu. Opieranie się na cenie nie zawsze jest dobrą strategią, a zrezygnowanie z sufitowego oświetlenia nie wchodzi za bardzo w grę. Siłą rzeczy przyjęło się, że dana przestrzeń musi być wyposażona w te lub inne lampy sufitowe.

Katalogi wnętrzarskie

Katalogi wnętrzarskie oraz pisma specjalistyczne stanowią dobry punkt wyjścia dla znalezienia inspiracji. Obecnie remontujemy dobierając każdy element z osobna by zrealizować indywidualną wizję. Jednak można też zakupić całe gotowe zestawy, które w żaden sposób nie będą banalne. Ta druga opcja oszczędza borykania się z wieloma problemami – jak np. dobranie (dopasowanie) oświetlenia – jest ono uwzględnione już w pakiecie. Planując całościowy remont lub modernizację zaledwie jednej przestrzeni w domu lub mieszkaniu warto wziąć powyższe rozważania pod uwagę. Inaczej szanse na wydobycie pełnego potencjału odremontowanej powierzchni znacznie się zmniejszają.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.