×

Świeczniki doskonałym pomysłem na wystrój wnętrza

Świeczniki doskonałym pomysłem na wystrój wnętrza

świecznikiWybierając dekoracje do naszego mieszkania, zawsze staramy się, aby przedmioty pasowały do siebie i tworzyły cudowną atmosferę. Świetnym pomysłem na stworzenie wyjątkowego pomieszczenia są świeczniki. Dodają one uroku, klasy i nieraz ekstrawagancji. Bywają też takie, które swoim kolorem i kształtem bawią i cieszą najbliższych. Wszystko zależy od tego, jaki styl preferujemy i komu mają one służyć. W salonach gościć będą raczej klasyczne wzory, natomiast w pokojach dziecięcych można pozwolić sobie na więcej luzu i zdecydować się na śmieszny i kolorowy świecznik.

Z historii świecznika

Ciekawa okazuje się również historia świecznika. Teraz pełni on nieco inne funkcje niż kiedyś. Przedmiot ten, który służy utrzymywaniu świec jest zazwyczaj wytwarzany z miedzi, mosiądzu, szkła, a nawet porcelany lub fajansu. Oprócz swojej przydatności świeczniki miały również bardzo ozdobne kształty, więc również zdobią pomieszczenia, w którym się znajdują. Powstawały też świeczniki, które miały charakter religijny jak menora żydowska, która charakteryzuje się tym, że ma siedem ramion. Innym rodzajem jest kandelabr, czyli wolnostojący świecznik z wieloma miejscami na świecę, kinkiet, wytworzony z metalu lub ze szkła po to, aby odbijać światło, jest to świecznik naścienny, a także bout de la table, czyli świecznik dwupłomienny. Przyrządy te pojawiły się równocześnie z powstaniem świec, czyli w starożytnym Rzymie. Były wówczas bardzo powszechne, choć do oświetlenia najczęściej wykorzystywano lampki oliwne. Po upadku imperium rzymskiego nastąpił duży wzrost zapotrzebowania na świeczniki i właśnie wtedy stały się one powszechne. Następnie przez spopularyzowanie oświetleń naftowych, a później elektrycznych rola świeczników zmieniła się, przestały one być już tak niezbędne i stał się tym, czym są współcześnie, czyli wspaniałą dekoracją wnętrz. Są także wykorzystywane w trakcie różnych, tradycyjnych obrzędów, np. w kościele.

Z kościoła do domowych wnętrz

Rola świeczników zmieniała się, kiedyś był on bardzo pożytecznym przyrządem, teraz elementem dekoracyjnym. Jego piękne zdobienia, które również zmieniały się z biegiem lat mogą zaskakiwać. Obecnie, piękne kształty i zdobienia świeczników mogą wspaniale urozmaicić wnętrze każdego mieszkania. Sprawią one, że pokój w którym się znajdą stanie się niezwykle nastrojowym miejscem, a każda chwila spędzona w nim, magiczna i niezapomniana. Tak mała zmiana w postaci świecznika może sprawić Tobie i Twoim najbliższym wiele radości.

Propozycje oryginalnych świeczników można znaleźć tu: http://lachandelle.pl/kategoria/swieczniki-i-podstawki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.