×

Szafa wnękowa – co trzeba wiedzieć?

Szafa wnękowa – co trzeba wiedzieć?

Wybór szafy wnękowej jest dziś jednym z najczęstszych, jeśli chodzi o optymalne wykorzystanie tej domowej przestrzeni, która z różnych powodów nie jest idealnie wymiarowa. Nie stanowi prostokąta, zawiera skosy, wgłębienia lub np. jest bardzo wysoka i tradycyjna szafa o uniwersalnej wielkości, zwyczajnie nie pozwala na pełne wykorzystanie powierzchni.

O co zadbać już na etapie wyboru takiej szafy?

Modne szafy wnękowe na wymiar to nie tylko elegancki dobór drewna, koloru czy dodatków, które sprawiają, że całość świetnie się prezentuje. Kwestie wizualne są oczywiście bardzo ważne, ale podstawą dobrego wyboru jest użyteczność takiego mebla i dobre zapełnienie nim posiadanej przestrzeni. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt szafy wnękowej, pamiętajmy, że:

  • Można ją umieścić w różnych pomieszczeniach, dostosowując wielkość, pojemność i wygląd do aktualnego stylu mieszkania. Może to być idealny mebel do przedpokoju, sypialni, pokoju dziecka, a nawet łazienki.
  • Istnieje możliwość wykorzystania w szafie różnego typu drzwi. Do pomieszczeń wąskich sprawdzą się np. drzwi przesuwne, które nie zabiorą cennej przestrzeni, a do pokojów dużych i wysokich – klasyczne drzwi otwierane.
  • Dobrym pomysłem jest zastosowanie na jednym z drzwi w szafie dużego lustra. Optycznie powiększy ono pomieszczenie, a do tego pozwoli się przeglądać w całości sylwetki.
  • Możemy wykorzystać skosy w pomieszczeniu tak, by zostały one zabudowane szafą tak, że stanowi ona całość i daje dodatkowe miejsce do wykorzystania. Bardzo często pomieszczenia strychowe i znajdujące się na poddaszach wydają się nam trudne do zagospodarowania właśnie ze względu na posiadane skosy. Ustawiona w tym miejscu szafa wnękowa na wymiar – idealnie rozwiąże ten problem!

Ciekawostką, na którą dobrze jest zwrócić uwagę, są także szafy wykorzystujące przestrzeń do przechowywania jako fragment czegoś zupełnie nowego. Dla przykładu można poprosić o projekt, który uwzględnia zabudowanie w szafie telewizora, biurka, a nawet stworzenie w jej ramach siedziska, co świetnie sprawdzi się np. w przedpokoju.

Popularną opcją są również szafy posiadające wszystkie lub część drzwi z frontami ażurowymi, ułatwiającymi przepływ powietrza i pozwalającymi od razu z zewnątrz zobaczyć, gdzie znajduje się konkretna rzecz, po którą chcemy sięgnąć.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter