×

Transport ładunków ponadgabarytowych

Transport ładunków ponadgabarytowych

Transport ładunków ponadgabarytowych dotyczy towarów, które wraz ze środkiem transportu przekraczają swoją wielkością i masą dozwolone prawnie normy dotyczące poruszania się po drogach.

Jeśli chodzi o przybliżenie granic odnoszących się do transportu standardowego, a ponadgabarytowego można przyjąć założenie, które przedstawia, że transporty ponadgabarytowe to takie, które przekraczają następujące wymiary: całkowitą dozwolona długość środka transportowego wraz z towarem – 16,50 m, szerokość (środka transportowego z towarem) 2,50 m, wysokość (pojazd z towarem od ziemi) 4,00 m i 42 tony ciężaru całkowitego (pojazd + towar + kierowca + paliwo).

Podsumowując. Jeżeli sam towar przekracza wymiary standardowej naczepy, czyli długość 13,6 m x szer 2,48 m x wys 3,0 m i ma wagę 24/25 t to można zakwalifikować go do ponadgabarytowego.

Planowanie i organizacja transportu

Warto zwrócić uwagę, że każdy tego typu transport jest tak naprawdę inny, ponieważ wymaga indywidualnego podejścia. Zasadniczym elementem jest proces planowania, gdzie należy przedstawić zarys całości trasy, wybrać konkretny do tego pojazd, również zatroszczyć się o ewentualne dostosowanie infrastruktury drogowej na czas przejazdu. Zazwyczaj na etapie planowania wspierają eksperci z logistyki. Dobierają bezpieczny i optymalny przejazd, uwzględniając wszelkie normy prawa drogowego. Organizowanie zezwoleń i ubezpieczenie przewożonego towaru to kolejny ważny etap. Z pewnością transport ponadgabarytowy jest swojego rodzaju wyzwaniem logistycznym.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.