×

Urządzamy pokój multimedialny

Urządzamy pokój multimedialny


Pokój multimedialny – marzenie każdego miłośnika gier i filmów!

Jeśli planujesz takie pomieszczenie w swoim domu, sprawdź, o czym warto pamiętać podczas jego urządzania.

Pokój multimedialny i cichy dom

Jednym z najczęstszych problemów, na które natrafiają posiadacze specjalnego pokoju do oglądania filmów czy grania w gry komputerowe, jest hałas docierający do pozostałych domowników. Cała idea osobnego pokoju multimedialnego polega przecież na tym, by móc się w nim zamknąć i by ani nam nikt nie przeszkadzał, ani my nie dawali się we znaki innym.

Dlatego przed urządzeniem pokoju multimedialnego, koniecznie musisz zadbać o izolację ścian. W warunkach domowych nie musisz oczywiście inwestować w specjalne pianki wygłuszające ani pieczołowicie zbierać wydmuszek od jajek, które są popularnym „wygłuszaczem” w domowych studiach nagraniowych! Twój pokój multimedialny nie musi być bowiem całkowicie odizolowany dźwiękowo od reszty domu.

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie dźwiękoszczelności ścian w mieszkaniu, jest wyłożenie ich dodatkową warstwą styropianu lub korka. W sklepach budowlanych można bez problemu kupić rolki cienkiego styropianu, które układa się jak tapetę – przycinając do odpowiedniej długości i przyklejając. Dużo lepsze właściwości wyciszające ma jednak naturalny korek. Niestety, jest też znacznie droższy. Korek możesz kupić w postaci rolek lub płyt o różnej grubości i gęstości. Im grubszy i gęstszy będzie materiał, tym lepszy efekt wygłuszenia.

Narożnik skandynawski dla pełnej wygody

Pokój multimedialny w domu często staje się też miejscem spotkań towarzyskich. Warto więc zadbać o to, by wszyscy goście mieli na czym wygodnie usiąść. Pod tym względem meblem idealnym do pokoju multimedialnego jest narożnik skandynawski. Dzięki dbałości o jakość, która jest jedną z cech stylu skandynawskiego, możesz liczyć na to, że taki mebel przeżyje nie jeden seans kinowy czy imprezę.

A jeśli planujesz używać pokoju multimedialnego głównie jako kina domowego, to narożnik jest w zasadzie jedyną opcją, jaką warto rozważać. W przeciwieństwie do rozproszonych po pomieszczeniu krzeseł, foteli i puf, narożnik oferuje wszystkim taką samą wygodę. Nawet jeśli gości jest dużo, łatwiej będzie ich zmieścić na obszernej kanapie narożnej niż znosić krzesła z całego domu…

Gdzie zamontować telewizor w pokoju multimedialnym?

To pozornie proste pytanie, okazuje się często sprawiać problemy! Osoby urządzające pokój multimedialny czasem dają się ponieść fantazji i kupują zdecydowanie zbyt duży telewizor. Aby wybrać optymalny rozmiar, trzeba wiedzieć w jakiej odległości będziemy siedzieć. A więc wyboru telewizora powinniśmy dokonywać na samym końcu, kiedy cała aranżacja jest już zaplanowana! W dużym uproszczeniu, przyjmuje się, że minimalna odległość od telewizora o przekątnej 32” to 1,5-2 m. I oczywiście im większy telewizor, tym większa odległość.

Problematyczna bywa też wysokość, na jakiej zamieszczony jest telewizor. Ze względu na dużą ilość innego sprzętu – odtwarzaczy, konsol do gry itp. – który znajduje się poniżej, zdarza się, że w pokoju multimedialnym telewizor jest zawieszony niemalże pod sufitem! Dla osoby stojącej przed nim nie będzie to miało większego znaczenia, problemu pojawiają się jednak, gdy siedzimy przez dłuższy czas. Co więcej, w pokoju multimedialnym niejako z definicji spędzamy dużo czasu przed telewizorem, a to może się odbić bardzo nieprzyjemnie na kręgosłupie i mięśniach karku. Telewizor powinien być więc zawieszony nisko – tak by wzrok siedzącej na kanapie osoby padał mniej więcej na połowę wysokości ekranu. Takie układ sprawi, że będziemy mogli siedzieć w optymalnej, wygodnej pozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.