×

Wady i zalety tarasów drewnianych

Wady i zalety tarasów drewnianych

deski1Drewno na tarasie, mimo że jest niewdzięcznym materiałem, zawsze dodaje walorów estetycznych przydomowej przestrzeni. W otoczeniu drewna czujemy się najbardziej naturalnie, a jako budulec drewno świetnie komponuje się niemal z każdego rodzaju elewacją. Jednakże wybór drewna jako materiału, z które ma być zrobiony nasz taras to decyzja oznaczająca godzenie się na wiele ustępstw przez długie lata.

Drewno vs. płytki na taras

Osoby, które decydują się na drewniany taras robią to zwykle z fascynacji wokół ciepłej atmosfery, którą drewno generuje w sposób naturalny. Drewno jest też ciepłe w sposób dosłowny: w lecie wolno się nagrzewa, wolno też wytraca temperaturę. O tym, jak bardzo jest to ważne, mogą opowiedzieć szczególnie te osoby, które zdecydowały się na taras wyłożony płytkami. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju są to płytki, szybko kumulują ciepło i parzą stopy w lecie, uniemożliwiając praktycznie korzystanie z tarasu przez większość upalnych dni. Szybko też wytracają ciepło, powodując dyskomfort dla stóp podczas letnich wieczorów.

Poza tym, że drewno jest naturalnie ciepłe i pięknie wygląda, trzeba też wspomnieć, że drewno dobrze amortyzuje upadki. Doceniają to szczególnie rodziny, w których jest małe dziecko oraz te osoby, które cenią sobie przytulne wnętrza.

Wady drewna na tarasie

To wszystko sprawia, że wielu z nas decyduje się na pokrycie tarasu deskami drewnianymi. Nie zawsze niestety takiej decyzji towarzyszy świadomość odnośnie tego, jakie są wady posiadania tarasu z drewna.
Po pierwsze, drewno jako materiał naturalny, nie pozostaje bez wpływu na wilgoć, ciepło, napromieniowanie i na mrozy. Konieczna jest doskonała impregnacja drewna, aby nie odkształcało się po pierwszych ulewach, nie gniło i nie zmieniało koloru po słonecznym lecie. Niestety, dobrej jakości deski, zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych osiągają niekiedy zawrotne ceny.
Dodatkowo, użytkownicy drewnianych tarasów często skarżą się na to, że trudno jest utrzymać w czystości drewnianą powierzchnię, zwłaszcza jeśli jest to przestrzeń niezadaszona. Uciążliwe może być także to, że okresowo należy poddać cały taras konserwacji mającej na celu wyeliminowanie ryzyka zagrzybienia desek. Pochłania to czas, energię i pieniądze. Prędzej czy później należy też pomyśleć o zadaszeniu tarasu, jeśli chcemy cieszyć się dłużej żywotnością desek. deski3

Drewno zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, (fot. Ogrodosfera.pl)

Jaki gatunek drewna wybrać?

Problemy można ograniczyć, jeśli zdecydujemy się nie tylko na dobrą impregnację, ale także jeśli wybierzemy odpowiedni gatunek drewna. Wśród wszystkich gatunków drewna istnieją te o mniejszej i większej naturalnej odporności na działania czynników takich jak wilgoć, mróz, nasłonecznienie i ataki grzybów. Warto skupić się na tych gatunkach, które same w sobie pomogą nam o nie zadbać.

Szukając drewna na taras, skupmy się na tych gatunkach, które są uznawane za twarde. Są one odporne na ścieranie i na uszkodzenia oraz zarysowania. Jest to na przykład dąb lub lapacho, bilinga.
Drewno dębowe jest szczególnie polecane wśród rodzimych gatunków. Jest nie tylko odporne na ścieranie, ale też na wilgoć, ma dużą stabilność. Nie poleca się natomiast drzewa olchowego i bukowego. Są to gatunki wyjątkowe niefortunne jeśli chodzi o tworzenie z nich budulca na podłogę tarasową: deski wyginają się pod wpływem wilgoci, deformują pod wpływem słońca i już po pierwszym sezonie nie wyglądają dobrze. Równie źle wypada w tym zestawieniu drewno miękkie krajowe, czyli popularny świerk i sosna. O ile są to gatunki stosowane często do wykończeń wnętrz, o tyle nie poleca się stosowania tego drewna do tworzenia z nich tarasów. Deski świerkowe i sosnowe łatwo nasiąkają wilgocią, odkształcają się po wyschnięciu i pękają. Podobnie zachowuje się samba, gatunek egzotyczny.

Impregnacja drewna

Po tym jak wybierzemy już odpowiedni gatunek drewna, należy upewnić się, że kupujemy drewno odpowiednio przygotowane do użytku, dobrze zaimpregnowane. Koniecznie też trzeba dowiedzieć się w jaki sposób wykonywać prace renowacyjne i konserwacyjne w najbliższych latach, aby drewno nie straciło swojego uroku, kształtu i wymiarów oraz aby nie zostało zainfekowane przez mikroorganizmy.

Istnieje kilka metod impregnacji. Popularna jest impregnacja ciśnieniowa, którą poleca się szczególnie deskom pozyskanym z rodzimych świerków i z sosny. Popularne jest również bejcowanie, które stosuje się powszechnie na drewnie dębowym.

deski4

Fot. deski tarasowe, Ogrodosfera

Drewno egzotyczne

Istnieje obiegowa opinia, zgodnie z którą drewno egzotyczne jest naturalnie chronione przed działaniem wilgoci, bo wyrastało w klimacie, w którym wilgotność powietrza jest wysoka. Jest to prawda – drewno egzotyczne zawiera dużo naturalnych olejków i garbników, które zabezpieczają je przed wytracaniem wilgoci, ale istnieje tutaj druga strona medalu: składniki te są wypłukiwane wraz z deszczem i mogą odbarwiać drewno oraz powodować korozję materiałów znajdujących się wokół.

Należy pamiętać, że jest drewno to materiał naturalny, niewytworzony w fabryce i należy mu się odpowiednia dbałość i uwaga, aby móc liczyć na to, że będzie cieszył nasze oko przez wiele kolejnych lat.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.