×

Wybór odpowiedniego materaca – na co należy zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego materaca – na co należy zwrócić uwagę?

Jakkolwiek to zabrzmi – z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że 1/3 naszego życia spędzona jest na śnie. Naturalnie – jest to nieco uogólnienie, gdyż jedni śpią krócej a inni dłużej. Miejmy jednak świadomość, że odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna.

Odpowiedni sen przekłada się na regenerację mięśni, uspokojenie nerwów i odpoczynek kręgosłupa. Skoro powiedzieliśmy sobie o odpoczynku kręgosłupa – skojarzenie może być tylko jedno – potrzebujemy odpowiedniego podłoża. W związku z powyższym wybór odpowiedniego materaca będzie tym, na czym się skupimy podczas tekstu.

Twardość materaca

Jeżeli do tej pory wydawało Wam się, że wybór materaca nie jest absolutnie niczym trudnym – popełniliście duży błąd. Jest zupełnie inaczej. Powiedzmy sobie może o twardości. Krąży opinia mówiąca o tym, że najtwardsze materace to najlepsze materace. Ta opinia nie ma jednak swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Być może wydaje Wam się w tym momencie, że materac powinien być bardzo miękki, ale to również nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Materac ma być zarówno niezbyt twardy, jak i niezbyt miękki. Dlaczego obie sytuacje są niedozwolone? Jest to związane z tym, że w obu przypadkach kręgosłup nie jest podparty tak, jak powinien.

Czas powiedzieć teraz, jaka dokładnie powinna być twardość materaca. Sytuacja wygląda tak, że wszystko zależy od naszej wagi i wzrostu. Załóżmy, że ważymy do 80 kg. W takiej sytuacji polecany jest materac o twardości H2. Jeśli ważymy między 80 a 100 kg – twardość H2. Gdyby jednak nasza waga przekraczała 100 kg to wskazana jest twardość H4. W taki sposób powiedzieliśmy sobie tylko o wadzę a teraz powiemy zarówno o wadze, jak i wzroście. Najlepiej będzie powiedzieć o przykładach. Otóż, wysoki mężczyzna ważący ponad 80 kg może zdecydować się na twardość H2 natomiast niski mężczyzna o wadze 80 kg powinien postawić na twardość H3. Są jeszcze rzadko spotykane twardości materaców, ale je sobie darujemy (oraz to dla kogo są przeznaczone).

Wypełnienie, pokrowiec i stelaż

W pierwszej części tekstu skupiliśmy się wyłącznie na twardości, która jest bez wątpienia bardzo ważna. Teraz nadszedł czas na inne aspekty. Na początek wypełnienie. Mamy następujący wybór:

  • materace kieszeniowe – pracują niemal bezgłośnie, ilość sprężyn wpływa na podparcie (im więcej, tym lepsze).
  • materace piankowe – uniemożliwiają rozwój drobnoustrojów, więcej punktów podparcia niż przy sprężynowych odpowiednikach. Polecane dla dzieci.
  • materace lateksowe – niezwykły komfort połączony z higieną, odpowiednia cyrkulacja powietrza

Co do pokrowca – jak się pewnie domyślacie – wybór nie może być przypadkowy. Można powiedzieć, że pokrowiec powinien współpracować z materacem do spania. Najczęściej poleca się materace z wkładu piankowego bądź lateksowego.

Odnośnie stelażu sprawa jest prosta. Dobry stelaż to zwyczajna konieczność. Materac, który znajduje się na ziemi znacznie traci swój komfort. Zaleca się, aby stelaż pod materac posiadał listwy giętkie.

Tak oto pokrótce przeszliśmy przez wszystko to, co związane z wyborem materaca. Jeżeli na początku dziwiliście się kiedy przeczytaliście o tym, że wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwy, tak teraz Wasz pogląd powinien kształtować się zupełnie inaczej.

Niejedna ciekawa aranżacja sypialni znajduje się pod tym adresem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.