×

Wygoda, użyteczność i estetyka

Wygoda, użyteczność i estetyka

domWiele pomieszczeń w naszym domu ma charakter po prostu przestrzeni zawierającej określone sprzęty. Ich wartość definiujemy przez to, jaką mamy szafę, albo jak wygląda nasze łóżko.

Klasyczne wyposażenie wnętrz, rozumiane jako sztuka zarządzania przestrzenią, ma tu bardzo małe zastosowanie. W polskich domach najczęściej tak się dzieje w sypialniach, które są urządzane według schemat: łóżko, szafa, komoda, drzwi. Nie ma tam w zasadzie żadnej wartości dodatkowej wynikającej z ustawienia rzeczy względem siebie, a jakiekolwiek dodatki ponad to, co jest niezbędne, nie znajdują dla siebie miejsca ze względu na brak wolnej przestrzeni.

Brak wolnej przestrzeni to mimo to jedno z głównych wyzwań, jakie profesjonalne wyposażenie wnętrz pokonuje. Zawsze najlepiej widać to na przykładzie kuchni, która jest miejscem absolutnie szczególnym w naszym domu. Jest ona bowiem przede wszystkim miejscem pracy polegającej na całościowym przygotowywaniu posiłków, czyli także na składowaniu potrzebnych do tego rzeczy oraz chociażby myciu naczyń.

Jeśli wyposażenie wnętrz będzie tutaj wykonane w sposób nieprawidłowy, wszystkie nasze czynności tu wykonywane zostaną poważnie upośledzone.

W kuchni dominuje zawsze użyteczność. Wystarczy spojrzeć na pojawiające się w ostatnim czasie w naszych domach wyspy kuchenne, czyli specjalne dodatkowe blaty z szafkami, które ustawiane są w centrum pomieszczenia. Jeszcze niedawno coś takiego by nam do głowy nie przyszło, ponieważ panował dogmat mówiący, że wszystkie sprzęty kuchenne powinny być rozstawione po obwodzie ścian

Okazało się to jednak mało praktyczne, a po przejściu do modelu wysp kuchennych, niemal natychmiast zaczęło się pojawiać odpowiednie wyposażenie wnętrz pasujące do nowego stylu, co zaspokoiło wymagania estetyki

Wygoda, ściśle zależna od użyteczności, także znalazła całą masę ciekawych sposobów na pojawienie się w kuchni. Najbardziej znany z nich, tak popularny, że już nie zauważany, to jednolite blaty kuchenne. Kiedyś tworzone one były z przylegających do siebie szafek. Inne rozwiązanie tego typu to specjalne szafki narożne, które posiadają obrotowe elementy zamiast półek czy szuflad. Dzięki temu możliwe jest łatwe docieranie do najgłębszych zakamarków kąta. Minimalnie zmniejsza się ładowność takiej szafki, ale jest to rekompensowane po stokroć dostępnością.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.