×

Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim

Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim

domTradycyjne meble prowansalskie są wykonywane orzecha włoskiego. Drewno często pozostawia się w naturalnym kolorze i poleruje na wysoki połysk. W przypadku malowania wykorzystuje się te same jasne odcienie błękitu i zieleni, którymi pokryte są drzwi i okiennice.

Niekiedy używa się też koloru białego, jednak zawsze w pastelowym odcieniu. Charakterystyczna dla stylu prowansalskiego skromność i prostota przejawia się w niezbyt obfitym umeblowaniu wnętrz. Wśród krzeseł najpopularniejsze są te szkieletowe, od bardzo prostych po eleganckie krzesła w stylu Ludwika XV i XVI.

Bardzo popularne są też krzesła trzcinowe.

Obok tradycyjnych ciemno-brązowych szaf można znaleźć także te malowane w subtelnych odcieniach szarości, błękitu, szałwii oraz nieco „wytartej” bieli. W przypadku łóżek trudno mówić o jakimś ściśle przestrzeganym kanonie; wystarczy, że łóżko spełnia podstawowy wymóg prostoty i subtelnego uroku.

Pościele, zasłony i obrusy wykonywane z tkanin bawełnianych dopuszczają nieco szerszą gamę kolorów niż ściany i meble. Obok tradycyjnych akwarelowych odcieni pojawiają się barwy bardziej nasycone. Często wykorzystywanym motywem ozdobnym jest pszczoła, która od czasów napoleońskich pozostaje symbolem regionu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.