×

Zastosowania kominów zewnętrznych

Zastosowania kominów zewnętrznych

kominy-zewnetrzneKominy murowane

Estetyka nowoczesnych jednorodzinnych budynków mieszkalnych nie jest już nierozerwalnie związana z koniecznością budowy wewnętrznego komina murowanego. Jego miejsce z powodzeniem zająć może zewnętrznie usytuowany komin stalowy. Zewnętrzne lub wewnętrzne kominy dwuścienne to rozwiązanie dopasowane do potrzeb współczesnych energooszczędnych kotłów, które nie emitują gorących spalin. Zimne spaliny w klasycznych kominach murowanych prowadzą do powstawania kwaśnych kondensatów uszkadzających zaprawę murarską. W przypadku gładkich powierzchni kwasoodpornych rur kominowych, kwaśne kondensaty nie stanowią żadnego zagrożenia dla trwałości i szczelności przewodu kominowego.

Instalacja kominów dwuściennych

Zewnętrzne kominy dwuścienne instalować można praktycznie w każdym budynku, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia kotła do centralnego komina murowanego lub tam, gdzie taki komin wcześniej w ogóle nie istniał. Instalacja zewnętrznego komina stalowego pozwala zaoszczędzić środki i czas związany z koniecznością przebudowy budynku, wymurowaniem klasycznego komina ceglanego lub przebudową istniejącego komina. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne kominy dwuścienne wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym, dzięki czemu ich instalacja na zewnątrz budynku nie wpływa na pogorszenie wyglądu takiego obiektu. Współcześnie tego typu kominy mogą przybierać wygląd błyszczącej rury, rury matowej, szlifowanej lub malowanej. W tym ostatnim przypadku, kolor malowania zależy wyłącznie od preferencji konkretnego klienta. Decydując się na malowany komin dwuścienny, klient w prosty sposób dostosowuje go do kolorystyki elewacji budynku, przez co staje się on elementem niemal niezauważalnym, wtapiającym się w bryłę danego obiektu.

Instalacja kominów zewnętrznych nie wymaga przygotowania płyty fundamentowej, ponieważ kominy dwuścienne i inne wersje stalowych systemów kominowych to konstrukcje stosunkowo lekkie, które bez problemu można przytwierdzić bezpośrednio do ściany budynku. Ważne jedynie, by wysokość takiego komina była dostosowana do wysokości domu/budynku. W ten sposób zapewnia się utrzymanie optymalnego efektu spalania. Poza tym kominy dwuścienne, dzięki znajdującej się wewnątrz tego typu konstrukcji specjalnej warstwy izolacyjnej, są w pełni odporne na działanie wysokich i niskich temperatur. Blachy, z których wykonuje się tego typu kominy są materiałem odpornym na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także kwaśnych osadów, które są ubocznym efektem procesu spalania paliw stałych i płynnych. W praktyce, takie kominy zwykle stosuje się w połączeniu z nowoczesnymi kotłami na olej opałowy lub gaz ziemny.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.