×

Zastosowanie kostki brukowej w ogrodzie

Zastosowanie kostki brukowej w ogrodzie


Ten solidny materiał do utwardzania nawierzchni sprawdza się na różnych obszarach działki.

To doskonały wybór na podjazd oraz na alejki znajdujące się w pobliżu domu. Położenie kostki betonowej to także idealna opcja do ogrodu. Powinien być on nie tylko piękny, ale też funkcjonalny.

Zalety wykładania terenu kostką brukową

Jedną z najważniejszych zalet, czyli twardość takiej nawierzchni, doceni się wszędzie tam, gdzie chce się wygodnie chodzić. Ogród to miejsce, gdzie warto przebywać jak najczęściej, aby się dotlenić i wzmocnić. Dobrze jest zapewnić więc sobie komfortowe warunki do spacerowania. Obszar, na którym znajdzie się kostka brukowa, to komfort i mniejsze ryzyko zabrudzenia obuwia. Doceni się ją zwłaszcza w okresie po większych deszczach, kiedy ziemia będzie wilgotna. Inne zalety to trwałość, estetyka, łatwość utrzymania w czystości oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Dla osób tworzących piękne otoczenie wokół domu i w ogrodzie ważna jest też różnorodność kostki. Ma różną wielkość, różne kształty i kolory.

Gdzie w ogrodzie położyć kostkę?

Przede wszystkim kostką warto wyłożyć zaplanowane główne dróżki w ogrodzie. Ile ich zostanie wyłożonych, to zależy od ich wielkości, ilości oraz od wielkości ogrodu. Wcześniej potrzebne jest zaplanowanie, jak ma pod tym względem wyglądać ogród. Minimum to kostka chodnikowa w jednej, największej i głównej alejce. W niedużych ogrodach jedna wystarczy, by przejść się po tym terenie i móc podziwiać, co na nim najpiękniejsze. Jeśli jest na tym obszarze wydzielony jakiś obszar funkcjonalny, to można zastanowić się, czy nie warto by go było wyłożyć takim materiałem. Kiedy np. planowany jest obszar pod grilla, to kostka betonowa to doskonały pomysł. Trzeba przy tym rozważyć, jak duży obszar nią wyłożyć, czy całość tego terenu, czy jedynie część.

O położeniu kostki można pomyśleć nie tylko, kiedy chodzi głównie o względy funkcjonalne. Można się na to zdecydować jedynie z uwagi na estetykę ogrodu. Jeśli jest na to miejsce, można na pewnym obszarze ułożyć z kostki brukowej jakąś kompozycję albo ułożyć ją w ciekawy kształt. Ogród stanie się miejscem nie tylko bardziej eleganckim, ale także wyjątkowym. Warto wtedy wybierać kostkę drobniejszą, ponieważ łatwiej uzyskiwać z nią zaokrąglone kształty i ciekawe wzory. Przy wykładaniu dużego terenu można zdecydować się na większą.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.