×

Zielono przez cały rok – jak zaprojektować domowy ogród

Zielono przez cały rok – jak zaprojektować domowy ogród

ogrodIdea posiadania zielonego zakątka w naszym własnym domu, gdzie czas zatrzyma się nawet w zimie, wydaje się pociągająca dla wielu osób interesujących się roślinami i upiększaniem swojego otoczenia. Takie zimowe ogrody nie są już dziś niczym wyjątkowym i pojawiają się w nowoczesnych domach coraz częściej. Zanim jednak, skuszeni zdjęciami znalezionymi w internecie, podejmiemy decyzję o tym, że sami również chcemy posiadać przydomową oranżerię, warto byśmy dobrze zastanowili się czy mamy ku temu rzeczywiście możliwości i gdzie taki kącik miałby być umiejscowiony. Równie ważną kwestią będzie wybór materiałów i typu konstrukcji. W tym temacie najlepiej zdać się na specjalistów. My poprosiliśmy o poradę projektantów z grupy Genius Loci Architekci, którzy takie rozwiązania projektują na etapie planowania całego układu domu, ale również dostosowują już istniejącą przestrzeń.

Materiały i wyposażenie

Aluminium jest obecnie najpowszechniejsze w tego typu konstrukcjach, ze względu na swoją lekkość i wygodę. Ponadto polecane są wszelkie proste elementy, bez udziwnień i komplikacji, które mogą później okazać się trudne w montażu. Szczególnie rekomendowane są proste dachy jednospadowe – obniżają one koszt całej konstrukcji. Dość dużym wydatkiem w całym tym przedsięwzięciu są oczywiście szyby. Tutaj również warto postawić na prostotę i wybierać te kwadratowe lub prostokątne. Całość może wydawać się niektórym zbyt uproszczona i mało wyrafinowana, jednak zbytnie zdobienie i udziwniane konstrukcji nie dowodzi raczej o dobrym guście. Ostateczny efekt w dużej mierze zależeć będzie od kompozycji roślin ustawionych w tym ogrodzie, a nie od jego kształtu. I bym bardziej dopracujemy ten element, tym większe wrażenie będzie on robił na obserwatorach. Nie trzeba się więc zbytnio ograniczać i wybrać te kwiaty, krzewy czy drzewka, które dodadzą szyku naszemu zimowemu ogrodowi.

Niebagatelna rola dodatków

Nasi specjaliści z Genius Loci Architekci podpowiadają również, że poza roślinami w takim wiecznie zielonym zakątku powinno znaleźć się również miejsce na meble oraz ozdobne bibeloty. Jednak bardzo istotnym i potrzebnym elementem będzie tam system regulacji temperatury,  zwłaszcza jeśli myślimy o uprawie egzotycznych roślin. Sprawi on, że rośliny będą mieć odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia, nawet gdy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera. Najwygodniej jest to regulować, kiedy ogród choćby jakąś częścią połączony będzie z domem. Mimo to rzadko kiedy można obejść się bez instalacji konwektorów, których dobór lepiej pozostawić specjaliście. Doradzi on nam między innymi co zrobić, by para wodna nie zbierała się na szybach oraz dobierze odpowiednie urządzenia do warunków, jakie panują w wybranym przez nas miejscu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.