Znaczenie regularnej konserwacji przewodów kominowych i spalinowych
Niezależnie, czy ogrzewa się dom za pomocą kotła węglowego, czy gazowego niezbędne jest regularne przeprowadzanie kontroli przewodów kominowych. Dziś podpowiemy Wam, jak powinny wyglądać i jak często należy je wykonywać.
Dlaczego potrzebna jest kontrola przewodów kominowych?
Każdy właściciel domu przynajmniej raz do roku ma obowiązek zlecenia kontroli przewodów kominowych. Musi ją wykonać osoba uprawniona, a dokładnie mistrz kominiarski. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dotyczy to zarówno przewodów dymowych, które odprowadzają dym z pieców węglowych czy pelletowych, ale też przewodów spalinowych, które odprowadzają spaliny z kotłów węglowych czy gazowych. Nie można zapominać jak ważna jest prawidłowa wentylacja, stąd też kontroli podlegają systemy wentylacyjne. Również przed rozpoczęciem użytkowania przewodów trzeba zlecić kontrolę. Jeżeli zdecydujecie się na zmianę kotła, np. węglowego na gazowy, to również niezbędne jest przeprowadzenie kontroli. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nie tylko zatrucia spalinami, ale też pożaru. Podczas kontroli sprawdza się dokładnie przewody, ale też ich podłączenia. Jednocześnie najczęściej w systemach kominowych wykorzystuje się spalinowe rury 1,5 mm, które muszą być dobrane do rodzaju spalanego materiału. Jeżeli np. ogrzewacie dom węglem, to rury muszą być odporne nawet na temperaturę 300 stopni Celsjusza. Podobnie rzecz wygląda jeżeli wybieracie spalinowe rury 2 mm. W takim przypadku również sprawdzą się te żaroodporne. Kontrola obejmuje także sprawdzenie urządzeń pomocniczych. Należą do nich ławy kominiarskie czy choćby włazy.
Kontrola przewodów spalinowych i kominowych – jakie czynności obejmuje?
Kontrola obejmuje przede wszystkim badanie drożności przewodów. Niezbędne jest też sprawdzenie jak działa ciąg kominowy. Przede wszystkim test wykonuje się przy zamkniętych oknach. Mistrz kominiarski sprawdza czy wentylacja działa prawidłowo. Sprawdza też stan techniczny kominów ponad dachem. W razie stwierdzenia nieprawidłowości trzeba czym prędzej je naprawić. Stanowią one bardzo duże ryzyko pożaru czy zatrucia tlenkiem węgla. W protokole bardzo dokładnie opisuje się wyniki kontroli. Dodatkowo protokół zawiera szkic kontrolowanych przewodów wraz z ich usytuowaniem.